Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
06.11.2019
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

62 ТИС. ЄВРО ВИПЛАТИТЬ ТУРЕЧЧИНА РОСІЙСЬКІЙ СІМ’Ї, ЯКУ ТРИМАЛИ У ЦЕНТРІ ВИСИЛКИ ІНОЗЕМЦІВ

Тримання жінки та її малолітніх дітей у центрі висилки іноземців без жодної інформації про те, коли саме їх звільнять, викликали в них тривогу, а умови тримання були несприятливими навіть для дорослих.

Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у справі «G.B. та інші проти Туреччини» (заява № 4633/15), передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Росіянка G.B. та її троє малолітніх дітей в’їхали в Туреччину та були заарештовані під час спроби незаконно перетнути кордон з Сирією. Щодо них було видано наказ про тримання під вартою до депортації і вся її сім’я була переведена в центр висилки іноземців у Стамбулі, пізніше – до центру у м. Газіантеп.

Жінка оскаржувала в судах законність їх утримання у цих двох центрах. Зокрема, зверталася увага на умови тримання, що були непридатними для дітей, а також на те, що органи влади не розглядали жодної альтернативи затриманню.

У Стамбулі суди дійшли висновку, що не можують приймати рішення про законність тримання дітей у центрі, адже фактично не було рішення, що зобов’язувало розміщувати їх там. А от затримання матері вважалося законним, оскільки та була небезпечною для суспільства.

Водночас, суд м. Газіантеп дійшов висновку, що тримання матері та її дітей під вартою в центрі не відповідало законодавству та ухвалив рішення про їх звільнення.  Суд встановив, зокрема, що не було надано жодного пояснення стосовно того, чому  їх затримання було необхідним, а також те, що запит про надання притулку все ще розглядався судами.

Посилаючись на ст. 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження), ст. 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) та ст. 13 (право на ефективний засіб правового захисту) Конвенції про захист прав людини на основоположних свобод, G.B. та її діти звернулися до ЄСПЛ. Вони скаржилися на умови їх тримання під вартою. (переповненість, погані санітарні умови та відсутність прогулянок на свіжому повітрі).

Суд у Страсбурзі зазначив, що звіти Європейського комітету з питань запобігання катування та нелюдського або  такого, що принижує гідність, поводження або покарання та Національної організації з прав людини Туреччини підтвердили твердження заявників щодо умов їх тримання під вартою в центрі висилки іноземців. На противагу цьому, уряд не надав доказів для спростування тверджень заявників.

Суд вважав, що умови тримання заявників без жодної інформації про те, коли саме їх звільнять, викликали в них тривогу, яка перевищила неминучий рівень страждань, тож справа підпадала під сферу дії статті 3 Конвенції.

Суд наголосив на тому, що він вже встановив, що такі умови були явно несприятливими навіть для дорослих. Таким чином, така ситуація була особливо невідповідною для надзвичайно вразливих дітей-заявників і повністю суперечила широко визнаним міжнародним принципам захисту дітей.

Зокрема, з фотокарток кімнат, які надав уряд Туреччини, не було зрозуміло, чи дійсно заявники залишалися в тих кімнатах і, якщо так, то з якою кількістю осіб. З фотокарток вбачалося, що діти були змушені спати на двоярусних ліжках із залізною рамою з гострими краями, які могли бути небезпечними для їх віку, а також на те, що вони не були забезпечені ігровими зонами в приміщенні або на свіжому повітрі.

Таким чином, Суд дійшов висновку про порушення статті 3 стосовно умов тримання.

Також ЄСПЛ констатував факт порушення статті 13 разом зі статтею 3 Конвенції через відсутність ефективних засобів  правового захисту заявників в частині оскарження умов тримання під вартою в центрі висилки.

У підсумку ЄСПЛ постановив, що Туреччина має виплатити компенсацію G.B. у розмірі 2250 євро та 20 000 євро кожній її дитині.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «G.B. та інші проти Туреччини» (заява № 4633/15) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
392
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА