Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
08.11.2019
АВТОР: LHS Discussion Hub

7 листопада партнер АО «Barristers» Денис Пономаренко поділився своїм професійним досвідом і дав поради у рамках LHS Discussion Hub «Суд та діло: основні прорахунки і помилки адвокатів у судовому провадженні»

7 листопада партнер АО «Barristers» Денис Пономаренко поділився своїм професійним досвідом і дав поради у рамках LHS Discussion Hub «Суд та діло: основні прорахунки і помилки адвокатів у судовому провадженні»

Якщо театр починається з вішалки, то кримінальний процес для адвоката — зі стадії досудового розслідування. Правда, це тільки увертюра до основного поданням, фінальна частина якого проходить уже на судових підмостках.

  • Яких головних прорахунків і помилок припускаються захисники на етапі судового провадження?
  • Як справити перше враження в ході судового розгляду, які клопотання необхідно подати?
  • У чому секрет майстерності проведення допиту, як правильно аналізувати допустимість доказів і грамотно підготувати «захисну» промову?

Відповіді на ці та інші питання сьогодні шукали учасники LHS Discussion Hub «Прорахунки адвокатів у судовому провадженні».

«Вчитися ніколи не пізно! Обмін професійним досвідом і знаннями дуже важливий для ефективного захисту прав та інтересів наших клієнтів у суді», — задаючи тон обговоренню, зазначив модератор експертного обговорення. На його переконання, на першому місці для адвоката має бути не прагнення отримати винагороду за свою роботу або задовольнити професійні амбіції, а усвідомлення відповідальності за долю людини, а вона вирішується саме у залі судових засідань!

На судовій стадії кримінального процесу роль адвоката є дуже важливою. За його словами, з прийняттям у 2012 році нового Кримінального процесуального кодексу (КПК) України відбулася «революція в кримінальному процесі — національне законодавство було «американізоване», адвокатам надали більше можливостей для захисту клієнтів». Вступна промова адвоката в судовому процесі, можливість проведення прямого і перехресного допиту — ці та інші новації КПК України, на переконання спікера, дуже прогресивні, але адвокати ще не повністю розкрили весь потенціал положень Кодексу. «Думайте креативно і творчо, дійте активно і нестандартно! Але не забувайте про те, що перед судом потрібно обов’язково позначити проблему, інакше її не буде розв’язано!» — таким є рецепт успіху захисника у судовому процесі.

«Вступна промова адвоката має визначальне значення не тільки для суду, але й для суспільства». Особливо важливо сформувати перше враження у так званих резонансних справах, у тому числі в кримінальних провадженнях щодо корупційних злочинів. Вступне слово захисника, як зазначалося, це альтернатива позиції сторони обвинувачення, яку дуже важливо правильно й грамотно донести. Така промова має бути лаконічною, «без води, зайвої інформації і по суті», ділиться особистими лайфхаками спікер.

Якщо на етапі досудового розслідування, залежно від обставин кримінального провадження, адвокат може вибирати між активною і пасивною лінією захисту, то на фінальній стадії кримінального процесу така дилема для нього не має виникнути в принципі. «У суді адвокат повинен займати тільки активну позицію: захисник мусить діяти рішуче, а не використовувати фразу «на розсуд суду».

Проведення допиту свідків — це особлива майстерність, якою досконало повинен володіти кожен адвокат. Правда, щоб ця стадія судового розгляду пройшла як по нотах, захисник має пам’ятати про базові правила. Наприклад, доповідач звернув увагу на необхідність підготовки «своїх» свідків до судового процесу: важливо провести «репетицію» діалогу, який планується вибудовувати в залі судових засідань, добре продумавши формулювання запитань для свідків. «У судовому провадженні свідкам не треба ставити запитання, відповіді на які для вас можуть стати абсолютно несподіваними», таке правило діє як для «своїх», так і для «чужих» (тих, яких залучає сторона обвинувачення) свідків.

Спілкування зі свідками потрібно починати поза залою судового засідання. Говорячи про важливість проведення попереднього опитування свідків сторони захисту, він радить спробувати заздалегідь змоделювати розвиток подій у суді і підготувати свідка до стресової ситуації. «У першу чергу наше завдання — захистити інтереси клієнта, а не встановити істину у справі», закликаючи колег завжди пам’ятати про декілька простих істин: у проведенні допиту свідків потрібно вміти вчасно зупинитися і не намагатися поліпшити вже отриману відповідь. «Зі свідка обвинувачення завжди можна зробити свідка захисту».

Підготовка важлива не тільки в роботі зі свідками, але й на інших стадіях кримінального процесу, більше того, лінія судового захисту повинна вибудовуватися ще на підступах до обителі Феміди. Адвокат повинен враховувати безліч факторів, у тому числі атмосферу суду, в якому розглядатиметься кримінальне провадження. Не менш важливо бути максимально активним і на стадії підготовчого судового засідання. Звертаючи увагу на одне із найболючіших для вітчизняної судової системи питання — надмірну завантаженість, кримінальне судочинство дуже часто проводиться формально, бо суд банально не має часу і кадрового ресурсу, щоб вникнути в усі тонкощі справи і провести процес за всіма правилами.

Не надто радує і якість роботи органів досудового розслідування. «Дуже часто правоохоронці демонструють абсолютно безвідповідальне ставлення до закону, допускаючи безліч зловживань» — ця теза не раз звучала з уст учасників LHS Discussion Hub. Сьогодні держава «не бере на себе сміливість відповідати за неякісну роботу правоохоронних органів», в Україні не працює класична система стримувань і противаг, тому дуже часто норми КПК України, створеного за образом і подобою американського кримінального процесу, реалізовуються на радянський лад.

Нарікання на якість роботи судової та правоохоронної систем з боку адвокатського корпусу були завжди, визнає Денис Пономаренко, партнер АО «Barristers». Ідеальними суди та органи досудового розслідування ніколи не стануть, тому захисникові потрібно вчитися бути максимально ефективним у таких реаліях. Поверхове ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, відсутність належної підготовки до судового розгляду, неналежна робота зі свідками, неможливість спрогнозувати розвиток подій у судовому засіданні — такі основні помилки адвокатів назвав спікер. «Як у шахах, адвокати повинні продумувати свої «захисні» кроки на два-три ходи вперед», — Денис Пономаренко.

Джерело: lhs.net.ua
703
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА