Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
26.06.2021
АВТОР: Legal High School

Адвокат АО «Barristers» Богдан Забара розповів слухачам Legal High School які проєкти документів повинні бути у кейсі адвоката для оперативного надання правової допомоги

Адвокат АО «Barristers» Богдан Забара розповів слухачам Legal High School які проєкти документів повинні бути у кейсі адвоката для оперативного надання правової допомоги.

Про те, які проєкти документів повинні бути у кейсі адвоката, для оперативного надання правової допомоги слухачам Legal High School розповів Богдан Забара, адвокат АО «Barristers». Він пояснив суть поняття «оперативний захист», наголосивши, що йдеться про здійснення так званої роботи в полі, коли адвокат з метою надання правової допомоги перебуває на проведенні слідчих дій.

Невідкладні дії з клієнтом, які передбачають оперативний захист, лектор розділив на кілька категорій: обшук та затримання (повідомлення про підозру та вручення клопотання про обрання запобіжного заходу).

Богдан Забара вважає, що у разі затримання на момент приїзду адвоката вже пройде певний час, клієнт може вже перебувати у правоохоронному органі і не виключено, що буде складено протокол затримання. У такому разі запобігти факту затримання клієнта чи домогтися його звільнення майже неможливо. Але все ж таки він наполягає, що руки опускати не варто — від моменту затримання починається відлік процесуальних строків, передбачених КПК України.

Перш за все, вважає лектор, потрібно отримати копію протоколу затримання, яка має вручатися затриманій особі, та перевірити його на відповідність вимогам КПК України — зазначення місця, часу та фактичного часу затримання. Це є надважливим моментом для обрахування строків як щодо утримання затриманої особи у правоохоронному органі, так і щодо розгляду клопотання про запобіжний захід та вручення повідомлення про підозру, яке має бути вручене не пізніше 24 годин з моменту фактичного затримання.

З цією метою лектор порадив слухачам Legal High School уточнити у клієнта час його фактичного затримання та зазначити про це під час складання протоколу.

Уже в цей час Богдан Забара радить готуватися до обрання запобіжного заходу. Перш за все потрібно повідомити слідчому (у вигляді заготовленого клопотання) про те, що ви здійснюєте захист цієї особи і є його захисником за договором та обов’язково зазначити, щоб вас викликали на проведення слідчих або процесуальних дій з вашим клієнтом.

Самому клієнту необхідно надати примірник договору на надання правової допомоги з повним набором ваших контактів, щоб він міг надавати слідчому за вашої відсутності.

Після вручення повідомлення про підозру та отримання клопотання про застосування запобіжного заходу лектор порадив мати при собі на цифровому носії та роздрукованими такі документи: клопотання про ознайомлення з клопотанням про запобіжний захід (за нормами КПК України на таке ознайомлення виділяється щонайменше три години); клопотання про надання конфіденційного спілкування з клієнтом (30 хвилин для узгодження правової позиції); клопотання про долучення певних матеріалів; заперечення на клопотання про запобіжний захід.

«Звісно, ви не зможете скласти драфт заперечення щодо необґрунтованості підозри, проте можна скласти драфт стосовно кожного з ризиків, які слідчий чи прокурор повинні обґрунтувати», — наголосив Богдан Забара. Практика свідчить, що зазначення цих ризиків у клопотанні є шаблонними і, якщо у адвоката є власний перелік з обґрунтуванням відсутності цих ризиків з посиланням на практику ЄСПЛ, наявність письмового заперечення змушує слідчого суддю враховувати його та певним чином відреагувати в ухвалі.

Так само у кейсі адвоката має бути заява про готовність взяти клієнта на поруки, що додасть конструктиву у співпраці зі слідством та у разі відмови в її задоволенні — вимагатиме обґрунтування слідчим суддею. Усі ці моменти сприяють накопиченню помилок з боку слідства, що у разі обрання найсуворішого запобіжного заходу є дієві можливості звертатися з апеляцією та просити обрати інший запобіжний захід.

Повертаючись до затримання клієнта, лектор наголосив, що в адвоката завжди має бути клопотання про негайне звільнення особи, якщо підстави затримання не відповідають вимогам КПК України стосовно затримання.

Якщо йдеться про обшук, у кейсі адвоката, на думку лектора, має бути клопотання про негайне повернення тимчасово вилученого майна. Якщо слідчий відмовляється прийняти ваше клопотання, зауважив він слухачам Legal High School, варто оформити його як додаток до протоколу та вручити під відеозапис у момент зачитування протоколу обшуку. Наступним кроком має стати подача до суду скарги на бездіяльність слідчого, який не повернув вилучене майно. «Бувають випадки, коли суд розглядає цю скаргу навіть раніше, ніж клопотання про арешт вилученого майна», — підкреслив Богдан Забара.

Джерело: Legal High School
209
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА