Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
03.06.2019
АВТОР: Ірина Кузіна

Адвокат АО «BARRISTERS» Ірина Кузіна: «Шахматка» доказів у роботі адвоката

Як адвокати систематизують великі обсяги інформації про докази у кримінальних провадженнях для пошуку «слабких» та «сильних» місць у доказовій базі

Вперше про «шаховий» метод опрацювання великого обсягу інформації про докази у кримінальній справі я дізналася не з літератури про юридичну техніку роботи адвоката, не з лекцій в університеті, а з обговорення в адвокатській групі в одній із соціальних мереж.

Вивчення питання у відкритих джерелах Інтернету зміцнило моє враження про те, що інформація та навички використання «шахматки» доказів передається з вуст у вуста, від колеги до колеги, від наставника до учня. У відкритих джерелах взагалі обмаль відомостей про такий інструмент підвищення ефективності роботи з інформацією про докази, і ті, як не парадоксально, викладені в ракурсі обвинувачення, а не захисту. Також досвідчені адвокати стверджують, що методика «шахматки» активно використовується суддями. То виявляється, що цій методиці навчають усіх, окрім адвокатів?

В цій статті я розповім, як «шахматку» доказів використовую особисто я. І вибачте за русизм у вживанні слова «шахматка» (адже українською вдаліше, мабуть, шахівниця). Як на мене, зараз важливіше говорити так, як звично.

Основи методу

Метод «шахматки» як такий полягає у представленні інформації у вигляді двомірної таблиці, яка дозволяє наочно продемонструвати як наявну інформацію, так зафіксувати і брак інформації. І те, і інше є зручним для прийняття адвокатом рішення про подальші процесуальні дії або варіанти правової позиції.

Моя двомірна таблиця виглядає так. У верхньому рядку розташовані назви стовпчиків:

  1. Факт/твердження обвинувачення (з обвинувального акту).
  2. Докази обвинувачення.
  3. Версія/твердження захисту.
  4. Докази захисту/спосіб доведення.

Перший стовбчик (у разі опрацювання доказів для цілей захисту) варто виписувати з обвинувального акту з врахуванням фабули інкримінованого кримінального правопорушення. Адже в силу презумпції невинуватості сторона захисту більш прискіплива до фактів та доказів обвинувачення.

В другий стовпчик я виписую докази із вказівкою на аркуші справи, можна із вказівкою основних доказових відомостей.

В третій стовпчик – відштовхуючись від твердження обвинувачення – записуємо твердження захисту. Можна – користуючись позицією Верховного Суду про доведення «поза розумним сумнівом» навести декілька версій, навіть взаємовиключних, – які не спростовуються доказами обвинувачення.

В четвертий стовпчик вносимо докази захисту, заплановані клопотання або адвокатські запити.

Після повного заповнення «шахматки» ви можете побачити, що деякі твердження обвинувачення взагалі не підтверджені доказами, зможете побачити, куди відхиляються «доказові ваги», в якому напрямку адвокату варто працювати найбільш наполегливо.

Варіації методу 

У колег я бачила різну кількість стовбчиків «шахматки» та їх назв.

Можна користуватися кольором для виділення важливого.

А взагалі стовбчики/рядки у кожного адвоката будуть різними навіть в одній й тій самій кримінальній справі. Можливо, через 5 років і я побудувала би «шахматку» у справі по-іншому. Використовуйте метод так, як зручно вам, індивідуально для кожної справи.

Наприклад, у багатоепізодних справах ви побудуєте таблицю для кожного епізоду. І ще окремо (якщо доцільно) по загальних для всіх епізодах фактах.

Також для кожного підзахисного може знадобитися своя «шахматка», якщо ви захищаєте декількох клієнтів.

Метод «шахматки» застосовують і для інших потреб систематизації інформації. Наприклад, у справі багато епізодів і багато обвинувачених, які брали участь лише в деяких епізодах. Для того, щоб мати цю інформацію перед очима, можна скласти таблицю, в якій у назвах стовбчиків будуть зазначені обвинувачені, в назвах рядків – епізоди, а участь особи в епізоді (за змістом обвинувального акту) позначатиметься «хрестиком».

Так я застосовую метод «шахматки» для оцінки допустимості доказів при проведенні НС(Р)Д, якщо їх кількість велика, а документи надані прокурором хаотично.

Інші способи використання результатів 

Шахматку варто тримати перед очима протягом усього судового розгляду справи. Ви врахуєте відомості під час планування допитів та при поданні клопотань, збору та перевірки доказів.

Якщо ви коригуєте «шахматку» протягом судового розгляду, то приблизний план промови на судових дебатах у вас вже є.

І насамкінець, можна показати таблицю невпевненому клієнту, так він знатиме, що адвокат знає справу і знає, що буде із нею робити далі.

(с) Ірина Кузіна, адвокат

Джерело: whitecollarblog.info
1700
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА