Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
16.09.2020
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ЧИ ДОПУСТИМЕ КРИМІНАЛЬНЕ ПОКАРАННЯ ЗА СТВОРЕННЯ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ?

Засудження в кримінальному порядку є однією з найсерйозніших форм втручання у право на свободу об’єднання, однією з цілей якого є захист думки та свободи їх вираження, особливо якщо це стосуються політичних партій.

На це звернув увагу Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Йорданови проти Болгарії» (заява № 11157/11), передає передає інформаційний ресурс «ECHR. UkrainianAspect».

Представники турецько-мусульманської меншини в Болгарії брати Розен та Атанас Йорданови вирішили створити політичну партію «Мусульманський демократичний союз». У день, коли мали відбутися установчі збори, поліція повідомила про незаконність проведення зібрання в порушення встановленої процедури, а представник місцевої влади вручив наказ про розгін зібрання.

Тим не менш, у зборах взяли участь декілька сотень людей. Було проведене голосування щодо створення партії, прийняття її статуту та вибору членів до органів партії, що приймають рішення. Відразу після цього була проведена прес-конференція.

Під час прес-конференції заявники повідомили, що метою партії був «захист прав мусульман в Болгарії» і «держава нічого не зробила для мусульман в Болгарії», що Болгарія офіційно не визнала турецьку меншину, а також те, що «було помилкою представляти Болгарію в Європі як державу з однією нацією.

Прокуратура відкрила кримінальне провадження проти Йорданових за створення політичної організації на релігійній основі – злочин, який карається відповідно до Кримінального кодексу. Також обвинувачення включало проведення несанкціонованого зібрання незважаючи на заборону міського голови.

Суд визнав братів винними та засудив до покарань умовного позбавлення волі та адміністративного штрафу.

Йорданови звернулися до Європейського суду з прав людини. Посилаючись зокрема на статтю 11 (свобода зібрань та об’єднань) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вони стверджували, що кримінальне провадження за спробу створити політичну партію «на релігійній основі» складало необґрунтоване обмеження їх права на свободу об’єднань.

Суд у Страсбурзі зосередив свою увагу на питанні, чи було необхідним у демократичному суспільстві кримінальне провадження проти заявників за спробу створити партію в порушення.

І тут Високі судді висловили серйозні сумніви щодо необхідності кримінальних санкцій. Адже засудження в кримінальному порядку є однією з найсерйозніших форм втручання у право на свободу вираження поглядів. Це також стосувалося права на свободу об’єднання, однією з цілей якого був захист думок та свободи їх вираження, особливо якщо це стосується політичних партій.

ЄСПЛ зазначив, що заявники не завершили процедури реєстрації політичної партії. Юридичним наслідком цього недогляду було те, що партія не могла існувати або займатися будь-якою діяльністю. Таким чином мету органів влади – забезпечити мирне співіснування етнічних та релігійних груп в Болгарії –  можливо було здійснити за допомогою такої процедури, як відмова у реєстрації потенційної політичної партії.

Крім цього, органи влади мали можливість розпустити партію, якщо б Конституційний суд визнав її неконституційною. І ЄСПЛ не знайшов жодної причини того, чому за обставин справи проти заявників було необхідно відкривати кримінальне провадження за умов існування інших варіантів.

Тож кримінальне переслідування братів не було необхідним в демократичному суспільстві і, таким чином, мало місце порушення статті 11.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Йорданови проти Болгарії» (заява № 11157/11) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
291
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА