Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
13.07.2020
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ДАНІ В ОФІЦІЙНОМУ ДОКУМЕНТІ МОЖУТЬ МІСТИТИ КОНОТАЦІЇ, ЩО ПОРУШУЮТЬ ПРАВА ЛЮДИНИ

Начебто нейтральна примітка у свідоцтві про народження дитини «присвоєння імені» насправді має релігійний підтекст та можуть піддавати людину ризику дискримінаційних ситуацій у стосунках з органами влади.

Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у справі «Ставропулос та інші проти Греції» (заява № 52484/18), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Під час реєстрації народження дитини подружжя Ніколаса Ставропулоса та Іоанни Краварі у відділі запису актів громадянського стану в свідоцтві про народження додали від руки примітку «присвоєння імені». Таке було звичайною практикою, коли батьки реєстрували ім’я своєї дитини не хрестивши її, адже в країні існували два способи реєстрації: хрещення та присвоєння імені.

Батьки подали заяву до суду про скасування реєстрації з приміткою, оскільки вважали, що у такий спосіб демонструвалися певні релігійні переконання.

Але їхня заява була відхилена як неприйнятна, оскільки примітка відтворювала норму закону, згідно з якою цивільний акт «присвоєння імені» був єдиним законним способом отримання імені.

Тоді батьки звернулися до ЄСПЛ. Посилаючись на статтю 9 (свобода думки, совісті і релігії) та статтю 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заявники стверджували, що запис  «присвоєння імені» в свідоцтві про народження їх дочки мав конотацію, а саме те, що її не хрестили, а також складало втручання в їх право не бути зобов’язаним демонструвати свої переконання.

Суд у Страсбурзі встановив, що хоча примітка сама по собі не могла вважатися релігійною конотацією або вказувати на відсутність певного переконання, контекст передбачав, що дитину не хрестили. Високі судді не могли зрозуміти навіщо було вказувати «присвоєння імені» поруч з ім’ям дитини крім як для того, аби відрізняти його від чогось іншого. Цей висновок підкріплювався тим, що у свідоцтві був розділ щодо хрещення, який в цьому випадку був залишений порожнім.

У зв’язку із цим в ЄСПЛ відзначили, що додавання такої інформації в документ, який використовувався для реєстрації в школі та інших випадках, складало втручання в право заявників не бути  зобов’язаним демонструвати свої переконання, захищене статтею 9 цього Конвенції. Це навіть могло піддавати їх ризику дискримінаційних ситуацій у стосунках з адміністративними органами влади.

Тож мало місце порушення статті 9 Конвенції. З урахуванням такого висновку суд постановив, що не було необхідності розглядати скаргу відповідно до статті 8, та присудив компенсацію у розмірі 10 тис. євро.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Ставропулос та інші проти Греції» (заява № 52484/18) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
263
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА