Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
03.08.2021
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

€30 ТИС. ПРИСУДИВ ЄСПЛ ЧОЛОВІКУ, ЯКОГО УТРИМУВАЛИ В НЕВОЛІ 22 МІСЯЦІ

Азербайджан має виплатити €30 тис. особі, яку затримали на кордоні збройні сили країни та утримували в неволі протягом 22 місяців.

Таке рішення Європейський суд з прав людини ухвалив у справі «Бадалян проти Азербайджану» (№ 51295/11), повідомляє інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

У травні 2009 року Артур Бадалян з групою друзів відправився за грибами в ліс поруч з селом Навур, розташованому на кордоні з Азербайджаном. Там його затримали азербайджанські збройні сили.

Про місцезнаходження бранця його сім’ї і владі Вірменії нічого не було відомо до листопада 2010 року, коли Міжнародний Комітет Червоного Хреста зареєстрував його як утримуваного в Азербайджані полоненого. До березня 2011 року представники МКЧХ регулярного відвідували Артура в тюрмі, поки той в рамках обміну полоненими не був переданий владі Вірменії. Всього чоловік утримувався в неволі 22 місяці.

Наступного дня після звільнення Артур був госпіталізований і пройшов медобстеження. Згідно з довідкою, виданою військово-медичним управлінням міністерства оборони Вірменії, у нього булу діагностовано неврастенію з симптомами депресії. У числі іншого А.Бадаляна турбували почуття страху, тривоги, стрес, депресія. Він скаржився на втому, болі в руках і ногах. Чоловік отримав групу інвалідності за станом психічного здоров’я і був визнаний непрацездатним.

Він звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на статтю 3 (заборона нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, А.Бадалян скаржився на те, що зазнав жорстокого поводження під час тримання під вартою, що залишило його з серйозними проблемами з психічним здоров’ям після звільнення. Також посилаючись на статтю 5 (право на свободу та безпеку) Конвенції він стверджував, що його тримання під вартою було незаконним. Він заявляв, зокрема, що як цивільна особа, а не військовополонений, повинен був бути негайно звільнений або повідомлений про причини свого затримання зрозумілою йому мовою, постати перед суддею та отримати можливість оскаржити законність його тримання під вартою.

Суд у Страсбурзі погодився з позицією, представленою Вірменією як третьою стороною про те, що уряд Азербайджану не надав ніяких матеріалів або інформації, що підтверджують, що заявник був військовополоненим. Також не було представлено інформації про місце та умови ув’язнення  протягом усього періоду перебування заявника в неволі.

З урахуванням цього ЄСПЛ констатував порушення ст. 3 та ст. 5 Конвенції та присудив 30 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Бадалян проти Азербайджану» (№ 51295/11) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
177
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА