Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
07.07.2020
АВТОР: Леонід Лазебний

Існування між сторонами договірних відносин щодо майна виключає можливість витребування майна з чужого незаконного володіння

18 травня 2020 р. Верховний Суд у складі Об’єднаної  Палати  Касаційного цивільного суду у справі № 381/3165/17 не знайшов підстав для відступу від висловленої раніше позиції ВС (постанова у справі № 381/2958/17) про те, що віндикація застосовується, якщо між власником і володільцем майна немає договірних відносин і майно перебуває у володільця не на підставі укладеного з власником правочину.

Житлово-будівельний кооператив звернувся до суду з позовом до члена кооперативу про витребування майна з чужого незаконного володіння та скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Позов мотивовано тим, що згідно з витягом з протоколу позачергових зборів ЖБК відповідача прийнято до складу кооперативу з вступним внеском 100 000 грн. ЖБК та відповідач уклали договір на придбання загальної площі житла в порядку членства в кооперативі, відповідно до умов якого кооператив приймає члена кооперативу у дольове будівництво 105-ти квартирного житлового будинку та квартиру, загальна вартість якої складає 189 538 грн. До повного розрахунку відповідача з ЖБК власником квартири є кооператив. Не провівши передбачених договором розрахунків, відповідач зареєстрував право власності на квартиру.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог, виходячи із того, що право власності на спірну квартиру набуто відповідачем за договором придбання загальної площі житла в порядку членства в кооперативі, який не визнавався недійсним.

Апеляційним судом рішення міськрайонного суду скасовано та ухвалено нове судове рішення про задоволення позову.

У касаційній скарзі відповідач зазначав, що при вирішенні спору апеляційним судом неправильно застосовані положення ст.ст. 3873881212 ЦК України.

Задовольняючи касаційну скаргу, Верховний Суд зазначив, що відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним (ст. 387 ЦК України).

Застосовуючи положення ст. 387 ЦК України, суди повинні виходити з того, що власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним і в якої майно фактично знаходиться та є індивідуально визначеним.

Вимога про витребування майна шляхом віндикації, застосовується до відносин речово-правового характеру, зокрема, якщо між власником і володільцем майна немає договірних відносин і майно перебуває у володільця не на підставі укладеного з власником правочину.

Установивши, що відповідач набув право власності на квартиру на підставі укладеного між ним та ЖБК договору на придбання загальної площі житла в порядку членства в кооперативі, який не оспорений та недійсним не визнавався (ст. 204 ЦК України), суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для застосування до спірних правовідносин положення ст.ст. 387388 ЦК України, у зв’язку із чим правильно відмовив у задоволенні позову.

Повний текст рішення

Джерело: lexinform.com.ua
544
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА