Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
02.12.2020
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

КАТУВАННЯ ТА НЕБАЖАННЯ РОЗСЛІДУВАТИ УБИВСТВО НЕ МОЖНА ВИПРАВДАТИ ДЕРЖАВНОЮ ЗРАДОЮ

Ціль не виправдовує протиправні засоби. Навіть якщо особу підозрюють найтяжчих злочинах проти держави, це не дає права правоохоронцям ігнорувати права людини, гарантовані Конвенцією.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Шавадзе проти Грузії» (заява № 72080/12), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

У серпні 2008 року на фоні п’ятиденної війни між грузинськими та російськими військовими силами на вулиці Батумі був заарештований військовий офіцер Р.Шавадзе. Затримання проводив підрозділ сил безпеки Міністерства внутрішніх справ. За повідомленням очевидців цієї події, правоохоронці під час затримання жорстко били офіцера та назвали його зрадником.

Але за офіційною версією подій Шавадзе був заарештований за злочин, пов’язаний із наркотиками та пізніше смертельно поранений під час спроби втекти.

Коли Ціціно Шавадзе повернули тіло її чоловіка, вона зафіксувала на відео ознаки катування – численні ушкодження, зокрема, великі глибокі рани, зламані пальці.

Міністерство внутрішніх справ розпочало кримінальне розслідування смерті офіцера і після проведення невідкладних слідчих дій передало справу органам прокуратури. Слідство триває досі.

Жінка неодноразово скаржилася на те, що їй не був наданий статус цивільної сторони в провадженні, також не був наданий дозвіл на доступ ні до матеріалів справи, ні до висновку патологоанатома.

Ц.Шавадзе звернулася до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 2 (право на життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вона стверджувала, що правоохоронці катували її чоловіка до смерті, а також скаржилася на неефективність розслідування убивства чоловіка.

Суд у Страсбурзі констатував порушення статті 2 Конвенції та присудив 40 тис. євро компенсації моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Шавадзе проти Грузії» (заява №72080/12) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
314
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА