Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
25.07.2019
АВТОР: Українське право

КГС: ЧИННЕ ЗАКОНОДАВСТВО НЕ МІСТИТЬ ЗАБОРОНИ НА ПОВІДОМЛЕННЯ ОРЕНДОДАВЦЕМ ОРЕНДАРЯ ПРО ЗАКІНЧЕННЯ ДОГОВІРНИХ ВІДНОСИН ПІД ЧАС ДІЇ ДОГОВОРУ

Між товариствами виник спір щодо повернення з оренди нерухомого майна, що належить до державної власності. Позивач зазначав, що ним повідомлено відповідача про закінчення дії договору оренди на підставі ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та заявлено вимогу про повернення орендованого майна. Проте відповідач відповіді не надав, вимоги не виконав та майно не повернув.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про відмову у позові. Суди, зокрема, вказали на те, що листи, якими позивач додатково вимагав від відповідача повернути майно, не можуть бути розцінені як підстава для припинення дії договору оренди в порядку ст. 764 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», оскільки протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору відповідачу не направлялись.

Касаційний господарський суд Верховного Суду скасував судові рішення, а справу направив на новий розгляд.

Суд зазначив, що Закон визначає можливість продовження договору оренди на той самий термін і на тих самих умовах без проведення конкурсу. При цьому, для такого автоматичного продовження договору оренди державного та комунального майна передбачена особливість – відсутність заяви (повідомлення) однієї із сторін про припинення чи зміну умов договору протягом місяця після закінчення терміну його дії.

Колегія суддів касаційної інстанції вказала, що істотне значення у даному випадку має факт направлення такого повідомлення в межах місячного строку після закінчення терміну дії договору, а також зміст самого повідомлення, оскільки воно обов`язково повинно бути спрямоване на припинення або зміну умов договору оренди, як відповідно форма вираження волевиявлення орендодавця.

Також КГС зауважив, що чинне законодавство не містить заборони на повідомлення орендодавцем орендаря про закінчення договірних відносин після визначеного строку дії договору ще під час його дії.

Тому, якщо на дату закінчення строку дії договору оренди і протягом місяця після закінчення цього строку мали місце заперечення орендодавця щодо поновлення договору на новий строк, то такий договір припиняється.

Суд касаційної інстанції у цій справі також зазначив, що оскільки нормами Закону визначено умови, за яких договір оренди вважається пролонгованим на строк, який був раніше встановлений, і на тих самих умовах, що були передбачені договором, то для продовження дії договору не вимагається обов`язкового укладення нового договору або внесення змін до нього.

А відсутність підписаних договорів про внесення змін до договору оренди в частині строку його дії не свідчить про те, що останній не продовжував свою дію відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (постанова від 09.07.2019 у справі № 906/745/18).

Джерело: Українське право
713
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА