Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
18.06.2020
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

КОЛИ ВБ’ЮТЬ, ТОДІ І ПРИХОДЬТЕ: ЯКЩО ЧИНОВНИКИ НЕ РЕАГУЮТЬ НА ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО

Родіка Мунтяну регулярно зазнавала побиттів та образ від свого чоловіка. Після першого задокументованого інциденту жінка провела три тижні в лікарні. Пізніше чоловік завдавав рани ножем та зламав щелепу. Більшість травм були зафіксовані в медичних звітах. І зрештою вона розлучилися із ним.

На поведінку «глави сім’ї» скаржився і син жінки Крістіан (якого батько бив молотком по голові, колов його виделкою і затискав пальці в дверях. Зрештою дитині поставили діагноз – посттравматичний стресовий розлад, а чоловіка позбавили батьківських прав.

Пані Мунтяну неодноразово подавала заяви про захист у судах. Чоловік при цьому ігнорував рішення суду залишити будинок сім’ї та не підходити до жінки та дитини. Поліція, на яку Мунтяну скаржилася, також не реагувала. В кінцевому підсумку чоловіка взяли під варту (після інциденту зі зламаною щелепою), відкрили провадження та засудили до двох років позбавлення волі вказавши як пом’якшувальну обставину «аморальність дій жертви» та провокації з її боку (коли жінка відмовилася залишати сімейне житло).

Коли чоловік вийшов із в’язниці, він узявся за старе. Через домашнє насильство була відкрита ще одна кримінальна справа, але фігурант помер.

Посилаючись на статтю 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Мунтяну (мати та син) звернулися до ЄСПЛ, передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Вони стверджували, що  органи влади ігнорували домашнє насильство, якого вони зазнавали, а також на те, що їм не вдалося виконати обов’язкові судові рішення, спрямовані на їхній захист.

Також жінка скаржилася відповідно до статті 14 (заборона дискримінації) разом зі статтею 3 та 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) на те, що органи влади не застосовували національне законодавство, призначене для забезпечення захисту від насильства в сім’ї, внаслідок упередженої думки щодо ролі жінки в сім’ї.

Суд у Страсбурзі констатував порушення гарантій за вказаними статтями Конвенції, але відхилив вимогу справедливої сатисфакції, оскільки та була подана з порушенням процесуальних строків.

З прес-релізом рішення ЄСПЛ у справі «Мунтяну проти Молдови» (заява № 34168/11) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
307
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА