Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
30.06.2020
АВТОР: lexinform.com.ua

Конституційний Суд висловився проти обмежень права оскарження рішень, дії чи бездіяльності

Другий сенат Конституційного Суду України ухвалив Рішення № 6-р(II)/2020 у справі за конституційними скаргами Карякіна Едуарда Сергійовича, ТОВ «Торговий дім «Еко-вугілля України» щодо відповідності Конституції України положення ч. 1 ст. 79 Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 7 грудня 2000 р. № 2121-III зі змінами.

Конституційний Суд України вважає, що гарантування приписом ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному права на доступ до суду з метою оскарження рішень, дій або бездіяльності суб’єктів владних повноважень є вимогою принципу верховенства права.

«Такий доступ не означає автоматичної незаконності цих рішень, дій або бездіяльності, а спрямований на перевірку у судовому порядку їх законності та правомірності, що не лише забезпечує ефективний захист прав, свобод кожної особи, якої стосується неправомірна діяльність суб’єктів владних повноважень, а й сприяє підтримці законності та правопорядку в цілому шляхом виявлення та усунення нелегітимних проявів у такій діяльності», – йдеться у Рішенні.

З огляду на наведене Конституційний Суд України зазначив, що в законодавчому регулюванні слід уникати заборон або обмежень щодо реалізації кожною особою права оскаржити в суді рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, у тому числі шляхом визначення на законодавчому рівні вичерпного переліку осіб, які мають право на таке оскарження, оскільки невключення особи до цього переліку унеможливлює доведення нею в суді її переконаності в потребі захисту своїх порушених прав, свобод цими рішеннями, діями чи бездіяльністю.

Конституційний Суд зазначив, що положення ч. 1 ст. 79 Закону «Про банки і банківську діяльність» встановлює вичерпний перелік осіб, які мають право оскаржити рішення, дії або бездіяльність Національного банку України, його посадових та службових осіб. У такий спосіб унеможливлено доступ до суду осіб, не включених до цього переліку, зокрема акціонерів банку, які не є власниками істотної участі у банку, що дискримінує їх за майновою ознакою. Тим самим усупереч принципові верховенства права нівелюються право цієї категорії осіб на доступ до суду та подальший ефективний юридичний захист їх прав, законних інтересів.

З огляду на зазначене Конституційний Суд України дійшов висновку, що окреме положення ч. 1 ст. 79 Закону, а саме «які охоплюються наглядовою діяльністю Національного банку України», суперечить ст.ст. 8, ч.ч. 12 ст. 24, ч.ч. 12 ст. 55 Конституції України.

Ознайомитись з повним текстом Рішення № 6-р(II)/2020 можна за посиланням.

Джерело: lexinform.com.ua
342
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА