Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
31.05.2018
АВТОР: Марія Островська

Міфи про допит адвокатів як свідків

1. Адвоката не вправі викликати на допит, повідомлення можна ігнорувати

Незаконним є не виклик, а розпитування про відомості, що становлять адвокатську таємницю (ч. 3 ст. 47, п. п. 1, 2 ч. 2 ст. 65, ст. 161 Кримінального процесуального кодексу України[1], ст. 397 Кримінального кодексу України[2]). Це кореспондується з правом адвоката відмовитись надавати відповідні показання, але не відмовлятись явитись на слідчу дію (п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 65 КПК, ст. 22, п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»[3]). Незаконним є допит адвокатів, як слідча дія, і лише з питань, що містять професійну таємницю (п. 2 ч. 2 ст. 65 КПК). А виклик на допит не є слідчою дією, це захід забезпечення кримінального провадження (п. 1 ч. 2 ст. 131 КПК)). Відповідно, допит та виклик на допит — це різні процесуальні інститути. Проте, виклик адвоката на допит як свідка в рамках провадження, де він надає правову допомогу клієнту, свідчить про завідому обізнаність слідчого з приводу статусу інформації та про мету отримання показань, що є неправомірним.

Користуйтеся консультацією: 10 підказок Ярослава Зейкана щодо вступної промови адвоката

2 Виклик на допит по телефону є незаконним, наполягаємо на повістці

Виклик по телефону прямо та недвозначно дозволений законодавцем (ч. 1 ст. 135 КПК). Наполегливо та непродумано чекаючи на повістку, можна дочекатись штрафу (ст. 139 КПК). Щоб виклик відбувся, потрібно отримати не повістку, а інформацію, що міститься в повістці (ст. 137 КПК). Проте слідчому складно довести факт повідомлення ним по телефону відповідної інформації адвокату. Але належним доказом може бути фіксування виклику технічними засобами, з обов’язковим про це попередженням (ст. 136 КПК). Отже, цілком правомірним є дзвінок на мобільний телефон адвоката, що він зазначав у процесуальних документах або з ЄРАУ[4], повідомлення всіх необхідних за ст. 137 КПК відомостей та технічне документування отримання інформації про вихідні данні виклику. Хоча слід визнати, що слідчі йдуть на поводу у адвокатів та зітхаючи виписують ці повістки, а потім бігають по адресах, намагаючись їх вручити зниклим безвісти. Справа в тому, що правоохоронці побоюються не довести перед слідчим суддею факт виклику на допит, у разі застосування до адвокатів мір відповідальності, зокрема через накладення грошового стягнення. Однак, на практиці через неявку на допит слідчі практикують ініціювання примусового приводу адвокатів, що є вочевидь незаконним (ч. 3 ст. 140 КПК).

3 Представники Ради адвокатів регіону не лише вправі, а навіть зобов’язані брати участь у допиті адвоката, збираємо сотню колег

В допиті можуть брати участь лише адвокати — представники особи у разі укладення договору про надання правової (професійної правничої) допомоги. Представники органа адвокатського самоврядування із відповідними спеціальними повноваженнями за ч. 2 ст. 23 Закону беруть участь лише в таких процесуальних діях, як обшук чи огляд житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасовий доступ до речей і документів.

4. Примусовий привід адвоката — привід злякатися та здатися

Привід адвоката на допит є незаконним як для слідчого/прокурора, що його ініціює, так і для слідчого судді, що виносить відповідну ухвалу, адже він є прямо заборонений процесуальним законодавством (ч. 3 ст. 140 КПК). Тому привід адвоката — це явище відносно рідкісне. Хоча відповідні факти винесення ухвал слідчими суддями все ж таки мають місце[5]. Але якщо таке вже сталось, то примусовий привід є причиною подати скарги про притягнення їх всіх до дисциплінарної відповідальності: прокурора — до КДКП[6], суддю — до ВРП[7] тощо, і навіть кримінальної — за «перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органа» (ст. 365 КК), «службову недбалість» (ст. 367 КК), «постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови» (ст. 375 КК), «втручання в діяльність захисника чи представника особи» (ст. 397 КК) тощо. І до того ж, це буде підставою для визнання допиту як слідчої дії незаконним, якщо він відбувся, а відповідні показання недопустимими, якщо вони надавалися адвокатом.

5 .Згода клієнта на розголошення адвокатської таємниці має бути виконана в присутності адвоката, завірена нотаріусом та скріплена сургучною печаткою

Інформація та документи  можуть  втратити  статус  адвокатської  таємниці  за  письмовою заявою клієнта (ч. 2 ст. 22 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»), це єдина вимога закону. Присутність адвоката обов’язкова при відмові клієнта від адвоката, а не від статусу адвокатської таємниці (ч. 2 ст. 54 КПК України). Жодна норма діючого законодавства не свідчить про необхідність оформлення згоди на розголошення адвокатської таємниці чи-то в присутності адвоката, чи-то з нотаріальним посвідченням, чи-то з будь-якими іншими особливостями. Інше питання в тому, що може бути піддана сумніву добровільність надання такої згоди клієнтом, але добра воля клієнта презюмується, доки не доведено зворотне. Тому формальні вимоги закону виконуються та є достатніми за наявності заяви, підписаної клієнтом у простій письмовій формі. Звісно, адвокат може і має пересвідчитися у справжності волі клієнта на розкриття професійної таємниці та справжності його підпису. Але це не скасовує усічені умови законодавця для допустимості згоди клієнта, якою він надає право адвокату розголошувати професійну таємницю.

Зазначені міфи про допит, на жаль, розповсюдженні саме серед адвокатів, тому правова позиція автора не є популярною, але є обґрунтованою.

Зрозуміло, що кожен адвокат воліє наполягати на вигідній для себе позиції, але автор статті не радить колегам завзято доводити перед слідчими та прокурорами власне незнання законів або невміння їх тлумачити, навіть якщо це здається корисним для себе. Адже завжди є альтернативні шляхи захисту своїх професійних прав або інтересів клієнта, з використанням правових норм з певною мірою креативу, а не через називання чорного кольору білим.

 

 

Печерський районний суд міста Києва

Справа № 757/22240/17-к

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2017 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., за участю секретаря Капішон В.В., прокурора Зимогляда В.М., розглянувши клопотання заступника Генерального прокурора України Столярчука Ю.В. про привід свідка, –

В С Т А Н О В И В :

В провадження слідчого судді надійшло клопотання заступника Генерального прокурора України Столярчука Ю.В. про привід свідка адвоката ОСОБА_2, що здійснює індивідуальну адвокатську діяльність за адресою: АДРЕСА_1 до Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України за адресою: м. Київ, Кловський узвіз, 36/1 (каб. 271) на 28.04.2017 го 10 год. 00 хв., для проведення з останнім слідчих дій – допиту у процесуальному статусі свідка в рамках кримінального провадження № 42017000000000143 від 23.01.2017.

Обґрунтовуючи клопотання, прокурор зазначає, що головним слідчим Управлінням Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000000143 від 23.01.2017 за підозрою ОСОБА_3, ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 384 КК України.

В ході досудового розслідування проведено обшук за місцем реєстрації менеджера з продажу ТОВ «Флюгер» ОСОБА_5 та реєстрації цього товариства за адресоюАДРЕСА_2 у ході якого вилучено заборонену в обігу хімічну речовину – фенілнітропропен масою приблизно 5 кг та грошові кошти у сумі 22 000 (двадцять дві) тисячі доларів США, 3 000 (три) тисяч євро та 49 500 (сорок дев’ять) тисяч п’ятсот гривень.

Слідством встановлено, що 19.01.2017 року участь в обшуку за адресою: . АДРЕСА_2 брав адвокат ОСОБА_2.

У ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні допиту адвоката ОСОБА_2, як свідка.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 66 КПК України, свідок зобов’язаний: прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду.

16.03.2017 в порядку ч. 1 ст. 135 КПК України ОСОБА_2 викликано на 11 годину 20.03.2017 для допиту як свідка у кримінальному провадженні, однак останній на виклик не прибув та про причини неявки до слідчого не повідомив.

28.03.2017 та 10.04.2017 ОСОБА_2 повторно викликано для допиту як свідка шляхом публікації повісток на офіційному сайті Генеральної прокуратури України та надіслання повісток на адресу Ради адвокатів Дніпропетровської області, одна він, отримавши повістки, на виклик не прибув та про причини неявки не повідомив.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому доводи, просив його задовольнити. Зазначив, що ОСОБА_2, інтереси якого представляє адвокат ОСОБА_5, не заперечує з приводу допиту адвоката в якості свідка щодо обставин допиту, про що надав відповідну заяву. Також уточнив вимоги клопотання, просив здійснити привід свідка на 16 травня 2017 року о 15 год. 00 хв.

Слідчий суддя, вислухавши доводи слідчого, дослідивши матеріали, яким обґрунтовується клопотання приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 66 КПК України свідок зобов’язаний прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 65 КПК України свідком є фізична особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що полягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для давання показань.

Як встановлено частинами 1, 2 ст. 139 КПК України якщо підозрюваний, обвинувачений, свідок, який був у встановленому цим Кодексом порядку викликаний (зокрема наявне підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим чином) не з’явився буз поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття, до нього може бути застосовано привід.

Відповідно до ч. 1 ст. 140 КПК України привід полягає у примусовому супроводженні особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час.

Як визначено п. 2 ч. 2 ст. 65 КПК України не можуть бути допитані як свідки адвокати – про відомості, які становлять адвокатську таємницю. Частина 3 цієї ж статті передбачає, що особи, передбачені пунктами 1-5 частини другої цієї статті, з приводу зазначених довірених відомостей можуть бути звільнені від обов’язку зберігати професійну таємницю особою, яка довірила їм ці відомості, у визначеному нею обсязі. Таке звільнення здійснюється у письмовій формі за підписом особи, що довірила зазначені відомості.

Матеріалами, наданими в обґрунтування клопотання, підтверджено, що ОСОБА_2, будучи належним чином повідомлений, ухиляється від явки до слідчого, оскільки не з’явився 16.03.2017, 31.03.2017, 10.04.2017.

На підставі викладеного вважаю, що клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 140-143309372 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Клопотання заступника Генерального прокурора України Столярчука Ю.В. про привід свідка – задовольнити.

Застосувати до свідка у кримінальному провадженні № 42017000000000143 – адвоката ОСОБА_2, що здійснює індивідуальну адвокатську діяльність за адресою: АДРЕСА_1, привід до Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України за адресою: м. Київ, Кловський узвіз, 36/1 (каб. 271), на 16 травня 2017 о 14 год. 00 хв., для допиту.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя                                                                                            С. В. Шапутько

Джерело: Протокол. Юридичний інтернет-ресурс
723
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА