Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
09.08.2021
АВТОР: ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

НАБУЛИ ЧИННОСТІ НОВІ ПРАВИЛА ПОБАЧЕНЬ АДВОКАТІВ ІЗ ЗАСУДЖЕНИМИ

Набув чинності Закон № 1637-IX щодо нових особливостей забезпечення затриманому, підозрюваному, обвинуваченому, засудженому права на отримання правової допомоги.

Зміни до Кримінально-Виконавчого кодексу України

Встановлюється, що засудженому гарантується право на:

 • правову допомогу,
 • конфіденційні юридичні консультації (побачення) із захисником (захисниками) у кримінальному провадженні, адвокатом (адвокатами), законним представником (законними представниками), який (які) представляє (представляють) особу під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, адміністративних, цивільних, господарських справ у суді, юристом (юристами), фахівцем (фахівцями) у галузі права, який (які) представляє (представляють) особу в Європейському суді з прав людини, а також, якщо засуджений є неповнолітнім, – зі своїм (своїми) законним представником (законними представниками).

Захисники/адвокати/законні представники мають право на побачення одночасно з одним засудженим.

Захисники/адвокати/законні представники мають право на побачення без будь-якого дозволу чи акредитації.

Засуджений має право на побачення не більш як з двома захисниками/адвокатами одночасно.

Засуджений має право на побачення без обмеження в часі та кількості:

 • за власною ініціативою та/або ініціативою особи, на побачення з якою він має право;
 • у робочі, вихідні, святкові, неробочі дні у будь-який час з 8 години до 20 години;
 • якщо такі побачення заплановано здійснити у вихідні, святкові, неробочі дні, особи повинні не пізніш як за 24 години до візиту письмово повідомити про це адміністрацію.

Якщо ініціатором побачення є адвокати/захисники/законні представники, адміністрація установи виконання покарань, адміністрація закладу охорони здоров’я, в якому на лікуванні перебуває засуджений, зобов’язана організувати  таке побачення із засудженимнавіть якщо засуджений відмовляється від побачення в усному чи в письмовому вигляді.

Побачення, якого не бажає засуджений, припиняється тільки в разі особистого та безпосереднього повідомлення засудженим особи, з якою засуджений має право на побачення, про небажання проводити таке побачення.

Щодо фіксації побачення із засудженим:

Побачення з засудженим є конфіденційним.

Аудіофіксація побачення із засудженим забороняється.

Можливе проведення відеофіксації з засудженим, але за таких умов:

 1.  Відеофіксація такого побачення здійснюється відкрито. Засуджений та особи, які до нього прибули, мають бути повідомлені про місце встановлення відеокамери.
 2.  Забороняється проводити відеофіксацію змісту документів,  якими користуються засуджений та/або особи, які до нього прибули.
 3.  Забороняється проводити відеофіксацію разом з аудіофіксацією. Зміст розмов засудженого з особами, які до нього прибули – конфіденційний.

Захисників інформуватимуть невідкладно (не пізніше ніж за 24 години) письмово або шляхом надсилання листа на електронну поштову скриньку у разі:

 • зняття засудженого з обліку за установою виконання покарань,
 • зміни правового, процесуального статусу засудженого, у тому числі в разі переведення засудженого на іншу роботу, посаду, підприємство, в іншу установу, організацію, з одного арештного дому до іншого, до слідчого ізолятора,
 • переведення засудженого для подальшого відбування покарання з однієї виправної чи виховної колонії до іншої.

Також встановлюється, що особи, засуджені до позбавлення волі, направляються для відбування покарання не раніше спливу триденного та не пізніше десятиденного строку з дня набрання вироком законної сили або з дня надходження із суду розпорядження про виконання вироку, що набрав законної сили. Протягом цього часу засуджені мають право на невідкладні побачення із захисниками та адвокатами.

Зміни до КПК України щодо забезпечення права на отримання правової допомоги затриманим, підозрюваним, обвинуваченим.

Затриманий, підозрюваний, обвинувачений має право:

 1.  За першою вимогою мати захисника;
 2.  До першого допита, без дозволу слідчого/прокурора/суду, провести зустріч зі своїм захисником негайно за першою вимогою, незалежно від часу у робочі, вихідні, святкові, неробочі дні, за власною ініціативою/за ініціативою захисника, – з дотриманням вимог конфіденційності;
 3.  Після першого допиту, проводити зустрічі зі своїм захисником негайно за першою вимогою, без обмеження в часі та кількості у робочі, вихідні, святкові, неробочі дні в будь-який час;
 4.  Має право на участь захисника у проведенні допиту та інших процесуальних діях;
 5.  Має право на відмову від захисника в будь-який момент кримінального провадження;
 6.  Має право на отримання правової допомоги захисника за рахунок держави, у передбачених законом випадках.

*Не є підставою для відмови слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом в зустрічі захисника з підозрюваним, обвинуваченим наявність письмової заяви про відмову підозрюваного, обвинуваченого від захисника або письмового клопотання про його заміну до внесення відповідної інформації до протоколу процесуальної дії або журналу судового засідання.

*Правила конфіденційності зустрічей затриманого, підозрюваного, обвинуваченого з захисником аналогічні з вищезазначеними правилами побачень з засудженим.

Джерело: ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
235
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА