Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
28.04.2021
АВТОР: Леонід Лазебний

Недоліки у процесуальній діяльності слідчого чи прокурора не утворюють підстав для безумовного відшкодування моральної або матеріальної шкоди

20 січня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 686/27885/19 залишив без задоволення касаційну скаргу позивача, який не довів факту заподіяння йому майнової та моральної шкоди.

Особа звернулась до суду із позовом до ГУ Національної поліції, Державної казначейської служби України про відшкодування шкоди, завданої незаконним рішенням, дією та бездіяльністю органів державної влади, зокрема протиправною бездіяльністю слідчого щодо невнесення відомостей до ЄРДР.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін апеляційним судом, у задоволенні позову відмовлено у зв’язку з тим, що позивач не довів заподіяння йому майнової та моральної шкоди, а задоволення його скарги на бездіяльність слідчого не свідчить про заподіяння шкоди та наявність підстав для її відшкодування.

У касаційній скарзі позивач зазначав, що відповідач не надав суду жодних доказів, які б свідчили про спростування його тверджень щодо бездіяльності слідчого, а також доказів на спростування розміру завданої майнової та моральної шкоди.

Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 303 КПК України під час досудового розслідування може бути оскаржено бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Згідно з ч. 2 ст. 307 КПК України слідчий суддя за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування виносить ухвалу про: 1) скасування рішення слідчого чи прокурора; 2) зобов’язання припинити дію; 3) зобов’язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.

Таким чином, в ухвалі слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування втілюється така засада кримінального судочинства, як реалізація особою права на оскарження їх процесуальних рішень, дій чи бездіяльності до суду.

При цьому, наявність певних недоліків у процесуальній діяльності зазначених посадових осіб сама по собі не може свідчити про незаконність їх діяльності як такої й, відповідно, не може бути підставою для безумовного відшкодування моральної або матеріальної шкоди.

Звертаючись до суду із цим позовом, позивач не довів належними і допустимими доказами факт завдання йому майнової та моральної шкоди внаслідок невнесення слідчим відомостей про вчинення кримінального правопорушення за його заявою, та наявність причинового зв’язку між діями слідчого та настанням тих негативних наслідків, на які він посилався.

Те, що ухвалою слідчого судді зобов’язано начальника СВ ВП ГУНП забезпечити внесення до ЄРДР відомостей про кримінальне правопорушення за заявою позивача, не доводить заподіяння йому шкоди та не підтверджує наявності причинно-наслідкового зв’язку між бездіяльністю слідчого та настанням шкоди.

Права позивача у зв’язку із невнесенням слідчим відомостей про вчинене кримінальне правопорушення в ЄРДР були відновлені ухвалою слідчого судді міськрайонного суду, що є достатньою сатисфакцією із урахуванням обставин цієї справи.

Повний текст рішення

Джерело: lexinform.com.ua
227
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА