Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
17.12.2019
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

НЕЗДАТНІСТЬ ВЛАДИ ПОДОЛАТИ ОПІР МАТЕРІ СПІЛКУВАННЮ ДИТИНИ З БАТЬКОМ ЄСПЛ ОЦІНИВ У € 12 ТИС.

З огляду на опір матері, який тривав вісім років, національні органи влади не вжили всіх необхідних заходів для забезпечення реалізації права батька на контакт із дочкою.

Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у справі «Луці проти Італії» (заява № 48322/17), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Вальтер Луці після розлучення із дружиною, яка забрала їхню дочку, подав до суду заяву про спільну опіку над дитиною. Але суд вирішив обмежити відповідальність обох батьків на користь муніципальних соціальних служб, які згодом повідомляли, що зустрічі, які відбувалися з дитиною були дуже складними через поведінку обох батьків, суперечки між якими з часом загострювалися. З часом зустрічі між В.Луці та його дочкою були призупинені і суд постановив надати виключну опіку матері. Апеляція зобов’язала мати виконувати рішення суду та дотримуватись графіків зустрічей між батьком і дочкою.

Втім батько протягом року після рішення суду мав можливість зустрітися з дочкою лише три рази. Тож суд скасував рішення про виключну опіку, замінив його спільною опікою, зобов’язавши соціальні служби повідомляли про будь-які порушення рішення судді. Але через опір матері та відмову дитини В.Луці взагалі не мав можливості зустрічатися зі своєю дочкою. Соціальні служби повідомили, що мати маніпулювала дитиною для того, щоб налаштувати її проти батька та запобігти будь-якого контакту з ним.

Тоді батько звернувся до ЄСПЛ. Посилаючись на ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, він скаржився на порушення свого права на повагу до сімейного життя на підставі того, що він не мав доступу до дитини протягом восьми років незважаючи на декілька судових рішень.

Суд у Страсбурзі звернув увагу на висновок експерта, призначеного судом, який вказував на те, що негативна поведінка матері заважала дитині налагоджувати зв’язок із батьком, а також те, що жінка заблокувала всі спроби отримати дозвіл на контакт між батьком та його дочкою. При цьому суди ніколи не реагували на звіти, подані соціальними службами, в яких критикувалося маніпулятивне ставлення матері.

Високі судді визнали, що органи влади зіткнулися з дуже складною ситуацією, яка виникла, зокрема, через напружені відносини між батьками дитини. Проте він вважав, що національні суди не вжили належні заходи для забезпечення необхідних умов для повного здійснення права батька на доступ до своєї дитини. Коли батьки розлучилися, національні суди не вжили необхідні негайні заходи для забезпечення належного контакту між дитиною та її батьком. Протягом наступних восьми або більше років вони допускали поведінку матері, яка перешкоджала формуванню будь-якого справжнього зв’язку між батьком і його дочкою. Під час судового провадження було вжито ряд формальних заходів, позбавлених реальних наслідків. Також соціальні служби належним чином не виконували судові рішення.

ЄСПЛ зазначив, що органи влади не вживали жодних дій проти матері. Він вважав, що органи влади de facto дозволили таку ситуацію, яка повністю суперечила відповідним судовим рішенням. В світлі восьмирічного періоду, протягом якого мати заблокувала право заявника на доступ, національні органи влади не вжили всі заходи, необхідні для забезпечення його права на контакт з дочкою.

У підсумку ЄСПЛ визнав, що національні органи влади не доклали належних зусиль для забезпечення здійснення заявником права на доступ до своєї дитини та порушили його право на повагу до сімейного життя. Італія повинна виплатити заявникові 13 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Луці проти Італії» (заява № 48322/17) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова, директора АБ «Дроздова та партнери» та Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
517
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА