Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
17.11.2020
АВТОР: Леонід Лазебний

Новий власник квартири не має платити борги попередніх власників за житлово-комунальні послуги, якщо це не передбачено договором купівлі-продажу

1 вересня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 686/6276/19 відмовив у задоволенні касаційної скарги комунального підприємства, яке доводило, що новий власник квартири разом із квартирою набув обов’язки зі сплати боргів попереднього.

Особа звернулася до суду з позовом до комунального підприємства, в якому просила зобов`язати відповідача виключити з обліку по її особовому рахунку заборгованість попередніх власників квартири.

На обґрунтування вимог позивачка зазначала, що згідно з договором купівлі-продажу від 3 серпня 2018 р. є власницею квартири, а у витягу з її особистого рахунку зазначено заборгованість за житлово-комунальні послуги за період до 3 серпня 2018 р.

Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився апеляційний суд, позов задовольнив з тих мотивів, що зобов`язання по оплаті комунальних послуг виникли у позивачки з часу придбання у власність вказаної квартири та початку користування цими послугами.

У касаційній скарзі відповідач наполягав, що відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» у разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває усіх обов`язків попереднього власника.

Верховний Суд вказав, що згідно з п. 1 ч. 1п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов’язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Тобто, новий власник майна не зобов’язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов’язку з їх сплати.

Договори про надання послуг не обтяжують майна, тому за відсутності відповідної умови в договорі щодо відчуження нерухомого майна суд повинен відмовляти в задоволенні позовних вимог до нового власника, оскільки належним відповідачем є попередній власник.

Частина 3 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачає набуття новим власником усіх обов’язків попереднього власника як співвласника у разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення.

Тлумачення норм цієї статті дає можливість дійти висновку, що у цьому випадку йдеться про перехід від попереднього власника до нового власника обов’язків саме як співвласника багатоквартирного будинку, передбачених законом, а не боргів попереднього власника з оплати за житлово-комунальні послуги.

Отже, чинним законодавством не передбачено обов’язку покупця квартири сплачувати борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не оговорено в договорі купівлі-продажу.

Таким чином, Верховний Суд залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій.

Повний текст рішення

Джерело: lexinform.com.ua
175
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА