Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
07.04.2020
АВТОР: адвокат АО «Barristers» Андрій Фомін

«Обмеження свободи пересування на період карантину» – адвокат АО «Barristers» Андрій Фомін

Обмеження свободи пересування на період карантину

02 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову  № 255, якою вніс зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” та посилив заходи карантину.

Не вдаючись до аналізу законності обмеження конституційних прав та відповідальності за порушення умов карантину, розглянемо ті можливості, які фактично надає Кабмін населенню попри заборони.

Заборона перебувати в громадських місцях без маски

Зокрема з  6 квітня 2020 р. до 24 квітня 2020 р. Кабмін заборонив перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно, та перебування в громадських місцях осіб, які не досягли 14 років, без супроводу батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, інших осіб відповідно до закону або повнолітніх родичів дитини.

Проте Кабмін чітко не визначив у Постанові №255, які саме місця є громадськими.

Що ж таке «громадське місце»?

Лише один закон України містить визначення «громадського місця». Це закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» (далі – Закон про тютюнопаління):

громадське місце – частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони.

Проте термін «громадське місце» в такому значенні застосовується лише для цілей Закону про тютюнопаління і не відображає логіку Кабміну, яку було закладено у Постанову №255, оскільки Кабмін фактично розглядає поняття «громадське місце» більш широко.

Так в своїх роз’ясненнях Кабмін визначив, що громадське місце – частина будь-якої споруди, яка доступна або відкрита для населення, в тому числі за плату (під’їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи та інше).

Але це – не вичерний перелік громадських місць. Перелік громадських місць може бути розширений органами місцевої влади. Тобто громадські місця в кожному окремому населеному пункті/регіоні можуть визначатися по-різному.

Наприклад, у Києві під терміном «громадське місце» розуміються:

  • території загального користування (вулиці, майдани, площі, бульвари, проспекти, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, сквери та майданчики, підземні переходи, парки, рекреаційні зони, сади, пляжі, кладовища, інші території загального користування);
  • приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ, підприємств, установ та організацій (зокрема, заклади торгівлі, надання послуг тощо) усіх форм власності, готелів та аналогічних засобів розміщення громадян, гуртожитків, вокзалів та аеропортів;
  • транспорт (у тому числі, який працює у режимі регулярних спеціальних перевезень), зупинки громадського транспорту;
  • прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

Своєю рекомендацією населенню перебувати на вулиці в масці з посиланням на те, що у будь-який момент можна опинитись на території, яка підпадає під визначення «громадське місце», Кабмін фактично встановлює, що переступивши поріг свого будинку, квартири будь-яка особа опиняється в громадському місці.

Як показує практика таке тлумачення «громадського місця» притаманне і правоохоронцям. Для поліції «громадське місце» – це всі місця у публічному просторі, де можуть збиратись люди. Тобто поліція розглядає це поняття більш широко і не обмежує тільки тими місцями та приміщеннями, які визначені Законом про тютюнопаління.

Таким чином, враховуючи відсутність чіткого визначення поняття «громадське місце» на законодавчому рівні стосовно карантину, для дотримання правил карантину та для уникнення можливих непорозумінь з правоохоронцями варто одягати маску одразу при виході з житла. В іншому разі є вірогідність того, що свої права доведеться захищати у суді, оскаржуючи накладений штраф.

Крім того не забувайте, що на період карантину перебувати на вулицях дозволено лише у разі наявності документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус.

Як роз’яснює Кабмін документи знадобляться лише у двох випадках:

  • перевірки, чи не мусить людина бути на самоізоляції або в обсервації.
  • для застосування адміністративної відповідальності для порушників правил карантину.

Заборона переміщення групами більше двох осіб

Крім того, з 6 квітня 2020 р. до закінчення карантину Кабміном заборонено переміщення групою осіб у кількості більше ніж дві особи.

Ця заборона не розповсюджується на:

– випадки, коли формування груп з більшою кількістю учасників зумовлено  службовою необхідністю;

– випадки супроводження дітей до 14 років. При цьому дітей можуть супроводжувати: батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, інші особи відповідно до закону або повнолітні родичі дитини.

Кабмін роз’яснив, що супроводжувати дітей до 14 років можливо незалежно від їх кількості незалежно від їх кількості. Тобто, наприклад, група з трьох осіб, яка складається з матері і двох її дітей, має право пересуватися вулицею і це не буде порушенням умов карантину.

Стосовно переміщення групами більше двох осіб, то варто зазначити наступне. Якщо дві пари людей рухаються на відстані не менше ніж 1,5 метра одна від одної, вдягнуті у маски, але при цьому спілкуються, то неможливо визнати таких осіб порушниками, оскільки визначення поняття «група» для цілей карантину відсутнє, а у вказаному прикладі люди фактично пересуваються по двоє, що формально відповідає вимогам Постанови №255. Це співвідноситься і з умовою Постанови №255, якою передбачено дотримання відстані не менше ніж 1,5 метра між відвідувачами, які очікують дозволу на вхід до приміщень. Тому, вважаємо, що за умови дотримання дистанції 1,5 метра між, наприклад, трьома людьми, які рухаються в одному напрямі та спілкуються, в такому разі не можна визнати факт переміщення групи з більш ніж двох осіб.

Заборона відвідування окремих громадських місць

Під заборону на період карантину попало і відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, хоча з аналізу, викладеного вище, ці місця за логікою Кабміну  та Нацполіції також належать до громадських.

Ця заборона не поширюється на:

– випадки, коли вказані парки, сквери тощо, використовуються для вигулу домашніх тварин однією особою. При цьому не уточнюється, на яких саме домашніх тварин поширюється таке виключення. Логічним в такому разі є те, що можна гуляти як з собакою, так і з кішкою або з іншою домашньою твариною, що потребує вигулу.

– випадки, коли відвідування вказаних місць зумовлено службовою необхідністю.

Ще одна заборона торкнулася окремо відвідування спортивних та дитячих майданчиків, хоча таке уточнення.

Обмеження пересування осіб на самоізоляції та обсервації (ізоляції)

Постановою №255 заборонено самовільно залишати місця обсервації (ізоляції).

Обмежено право на свободу пересування і для осіб, які підлягають самоізоляції.

Відповідно до Постанови 255 особами, які потребують самоізоляції, є:

особи, які мали контакт з хворим на COVID-19, крім осіб, які перебували у засобах індивідуального захисту у зв’язку з виконанням службових обов’язків;

особи, щодо яких є підозра на інфікування, або особи, які хворіють на COVID-19 та не потребують госпіталізації;

особи, які досягли 60-річного віку, крім осіб, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення COVID-19, забезпечують діяльність об’єктів критичної інфраструктури.

Людина, яка потребує самоізоляції, зобов’язана постійно перебувати у визначеному нею місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими спільно проживає.

Проте, самоізольована особа за умови, що вона не хвора на COVID-19,  має право:

– якщо немає родичів, близьких, які б про неї попіклувалися у період самоізоляції, відвідувати магазини з продуктами харчування, засобами гігієни, лікарськими засобами, медичними виробами, які розміщені на відстані не більше ніж 2 кілометри від місця самоізоляції. При цьому потрібно одягати захисну маску або інші засоби індивідуального захисту;

– якщо є дитиною до 14 років – виходити на вулицю у супроводі батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, інших осіб відповідно до закону за умови дотриманням інших правил карантину;

– якщо заявлено про неможливість забезпечення піклування про неї у період самоізоляції іншими особами, дозволяється двічі на день вигул домашніх тварин.

З метою не наражати себе та своїх близьких на небезпеку та уникнення притягнення до відповідальності дотримуйтеся правил карантину і будьте здорові.

Джерело: BARRISTERS
628
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА