Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
09.04.2019
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ОСКАРЖЕННЯ РІШЕННЯ ПРО ПОМІЩЕННЯ У ПСИХІАТРИЧНИЙ ЗАКЛАД – ТІЛЬКИ ЧЕРЕЗ АЛЬТЕРНАТИВНУ ЕКСПЕРТИЗУ

У такій складній сфері як психічний стан людини і передбачення того, наскільки небезпечною може бути ця людина, важко оскаржити висновок експерта без допомоги іншого експерта.

На це звернув увагу Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Ходжич проти Хорватії» (заява № 28932/14), передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Через підозру в погрозах телефоном був заарештований Шемсо Ходжич. Під час розслідування експерт надав звіт про психічне здоров’я підозрюваного, в якому було зазначено, що він страждав від параноїдальної шизофренії. Було виявлено, що він складав небезпеку для інших, що є підставою для розміщення в психіатричній установі.

Згодом цей експерт на підставі медичної документації щодо попереднього психіатричного лікування мав скласти доповнення до звіту. Експерт отримав медичну картку від лікаря загальної практики, але не мав можливості зв’язатися з психіатром Ходжича. Втім, на основі нових даних раніше зроблений висновок був підтверджений.

Тим часом Ходжича було звільнено через сплив терміну запобіжного заходу. Під час слухання у суді він вимагав заслухати його психіатра та інших свідків. Також він надавав висновки, складені психіатром, з яких випливало, що він не страждав від параноїдальної шизофренії.

У кінцевому підсумку суд вирішив помістити Ходжича до психіатричної лікарні на шість місяців. Звіти психіатра були визнані ненадійними, оскільки вони суперечили висновкам експерта, і були підготовлені приватним платним лікарем.

Оскарження рішення на національному рівні успіху не мало.

Після набуття законної сили рішенням суду Ходжича оглянули ще два експерти з судової психіатрії та психолог. Вони виявили, що у нього були різні психічні розлади, але не параноїдальна шизофренія. Втім, суддя окружного суду все одно ухвалив рішення про направлення до психіатричної лікарні. Апеляція з посиланням на новий звіт експерта успіху не мала: навіть нові докази не викликали в суду сумнівів щодо необхідності розміщення Ходжича в психіатричній лікарні.

Посилаючись, зокрема, на ч. 1 статті 6 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, Ходжич поскаржився до ЄСПЛ на відсутність справедливості в провадженні, наслідком якого стало рішення про його розміщення в психіатричній лікарні.

Суд у Страсбурзі зазначив, що покладаючись на свідчення експерта і відхиляючи докази захисту, національні суди створили несправедливе несприятливе становище. У такій складній сфері, як психічний стан людини і передбачення того, наскільки небезпечним може бути ця людина, важко оскаржити висновок без допомоги іншого експерта. Поміщення сторони захисту у таке несприятливе становище порівняно з обвинуваченням не може узгоджуватися з принципом рівності сторін під час судового розгляду. Відповідно, мало місце порушення статті 6 § 1.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Ходжич проти Хорватії» (заява № 28932/14) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
778
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА