Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
23.11.2018
АВТОР: Українське право

ОСОБА МОЖЕ БУТИ ПРИТЯГНЕНА ДО КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЛИШЕ ЗА ТІ ЗЛОЧИНИ, ЗА ЯКІ ЗДІЙСНЕНА ВИДАЧА (ЕКСТРАДИЦІЯ)

Суди розглядали провадження за обвинуваченням громадянина Палестини у вчиненні злочину, передбаченого ст. 128 КК.

Вироком суду особу визнано винуватим у тому, що він в ході сварки, діючи з необережності у формі злочинної недбалості, спричинив потерпілому тяжкі тілесні ушкодження, небезпечні для життя в момент заподіяння та засуджено за ст. 128 КК до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік та на підставі п. «в» ст. 1 Закону України «Про амністію у 2008 році» звільнено від покарання як особу, не позбавлену батьківських прав, яка на день набрання чинності Законом мала неповнолітню дитину, котрій не виповнилося 18 років.

Апеляційний суд залишив вирок суду першої інстанції без зміни.

Касаційну скаргу подав прокурор, який просив вирок місцевого суду та ухвалу суду апеляційної інстанції скасувати і закрити кримінальне провадження. Прокурор зазначав, що в рамках міжнародного співробітництва під час кримінального провадження засудженого було видано Україні з Держави Ізраїль для притягнення до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КК. При цьому згода на притягнення особи до кримінальної відповідальності за ст. 128 КК Державою Ізраїль не надавалась, а тому на підставі п. 8 ч. 1 ст. 284 КПК кримінальне провадження підлягає закриттю.

ВС касаційну скаргу прокурора задовольнив частково, скасував судові рішення та закрив кримінальне провадження на підставі п. 8 ч. 1 ст. 284 КПК.

ВС звернув увагу на те, що відповідно до ст. 573, ст. 576 КПК видана в Україну особа може бути притягнена до кримінальної відповідальності або щодо неї може бути виконано вирок лише за ті злочини, за які здійснена видача (екстрадиція). При цьому запит про видачу особи (екстрадицію) направляється за умови, якщо за законом України хоча б за один із злочинів, у зв’язку з якими запитується видача, передбачено покарання у виді позбавлення волі на максимальний строк не менше одного року.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження органами досудового розслідування особі було повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК.

Компетентні органи Держави Ізраїль задовольнили запит Генеральної прокуратури України про видачу особи для притягнення до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КК.

Згодом прокурор повідомив особі про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК, на підозру у вчиненні злочину, передбаченого ст. 128 КК.

ВС зауважив, що санкція ст. 128 КК не передбачає призначення покарання у виді позбавлення волі, а тому відповідно вчинення особою цього злочину згідно з ч. 1 ст. 537 КПК та ст. 2 Європейської конвенції про видачу правопорушників від 13 грудня 1957 року не тягне за собою видачі особи.

Відтак, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що місцевий суд не мав права постановляти обвинувальний вирок щодо особи за ст. 128 КК, оскільки він не видавався та не міг бути виданий для притягнення до кримінальної відповідальності за цей злочин (постанова від 13.11.2018 у справі № 509/1123/18).

Джерело: Українське право
568
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА