Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
13.05.2020
АВТОР: Судова влада України

Особа, яка не брала участі в розгляді справи, але її права порушені, не може оскаржити рішення суду за нововиявленими обставинами – КЦС ВС

Апеляційний суд, з яким погодився Верховний Суд, відхилив апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції у справі, в якій заявниця не брала участі, але вважала, що суд вирішив питання про її права, свободи чи обов’язки.

Пізніше ця особа звернулася до районного суду із заявою про перегляд  за нововиявленими обставинами рішення, яке вона оскаржувала раніше в апеляційному порядку, і суд першої інстанції, ухвалу якого залишив без змін апеляційний суд, відмовив їй у відкритті провадження.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду залишив без змін відповідні рішення попередніх судів і навів таке обґрунтування.

Відповідно до ст. 424 ЦПК України заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано учасниками справи.

Зі змісту пунктів 1, 2 ч. 2 ст. 426 ЦПК України випливає, що в заяві про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами  зазначаються ім’я (найменування) особи, яка подає заяву, та інші учасники справи.

Частиною 1 ст. 42 ЦПК України передбачено, що у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи. Перелік учасників справи позовного провадження вичерпний і розширеному тлумаченню не підлягає.

З аналізу вказаних норм можна дійти висновку, що заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами можуть бути подані учасниками справи, тобто сторонами та третіми особами, які були залучені до участі у справі в суді першої інстанції до ухвалення рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 352 ЦПК України після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою особи, яка не брала участі у справі, але суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, така особа користується процесуальними правами і несе процесуальні обов’язки учасника справи.

Аналогічне положення міститься й у гл. 2 розд. V ЦПК України «Касаційне провадження» (ч. 4 ст. 389 ЦПК України).

Заявниця – особа, яка не брала участі у справі і внаслідок відкриття провадження за її апеляційною скаргою користується процесуальними правами й несе процесуальні обов’язки учасника справи, однак у розумінні ст. 42 ЦПК України вона не є учасником справи, оскільки не є стороною чи третьою особою у цій справі.

Доводи касаційної скарги про те, що якщо суди апеляційної та касаційної інстанцій відкрили за скаргами заявниці провадження, то вона має й право  на подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, є безпідставними, оскільки тлумачення ч. 3 ст. 352, ч. 4 ст. 389 ЦПК України дає можливість дійти висновку, що особа, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, користується процесуальними правами і несе процесуальні обов’язки учасника справи, але закон не наділяє таку особу правовим статусом учасника справи.

Гарантії дотримання доступу до правосуддя особи, яка не брала участі у справі, але яка вважає, що судовим рішенням вирішено питання про її права та обов’язки, забезпечені передбаченим статями 352, 389 ЦПК України правом такої особи оскаржувати в апеляційному і касаційному порядку відповідні судові рішення.

Позивачка скористалася наданими їй процесуальними правами особи, яка не брала участі у справі, внаслідок чого за її апеляційними та касаційними скаргами суди вищих інстанцій переглянули рішення районного суду.

Із повним текстом постанови Верховного Суду від 8 квітня 2020 року у справі № 2018/2-3638/11 (провадження № 61-940св19) можна ознайомитися за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88834134.

Джерело: Судова влада України
408
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА