Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
26.11.2018
АВТОР: Юрій Жовтан

ПАРТНЕР АО «BARRISTERS» ЮРІЙ ЖОВТАН ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО СТАТТІ 108 КПК УКРАЇНИ

У Верховній Раді України зареєстрований проект закону за №8476,  «Про внесення змін до статті 108 КПК України», яким пропонується показання, надані обвинуваченими, потерпілими, свідками, пояснення експертів та спеціалістів, надані під час судового розгляду справи оформляти окремим протоколом, який має бути додатком до журналу судового засідання. Вказаний протокол підписується секретарем судового засідання. В разі встановлення сторонами невідповідностей, наявних в цьому протоколі, сторони кримінального провадження мають право подати зауваження.

На думку автора законопроекту зміни мають бути внесені до ст.108 КПК України з метою вирішення проблеми відсутності повного й якісного фіксування показань, наданих в судових засіданнях.

Дійсно, проблемним є питанням, неякісного чи взагалі відсутнього, з технічних причин, запису судових засідань, оскільки тягне за собою серйозні правові наслідки, наприклад, скасування законного та обґрунтованого рішення суду (ст.415 КПК України).

Однак, запропоновані зміни до ст. 108 КПК України не вирішать цю проблему, а лише поглиблять ситуацію.

Так, в разі внесення змін до КПК за законопроектом №8476, необхідним буде внесення змін і до ст.ст.412, 415 КПК України, що в свою чергу не передбачено вказаним законопроектом. Оскільки, за відсутністю аудіо запису рішення суду буде скасовано незалежно від існування протоколу судового засідання.

Також, запропоновані зміни не передбачають, що показання, пояснення оформлюються секретарем судового засідання в протоколі судового засідання дослівно. Секретар викладатиме лише основний зміст показань, пояснень за своїм суб’єктивним сприйняттям, що в свою чергу тягнутиме за собою постійне подання зауважень на протокол судового засідання і при пошкодженому аудіо записі не буде механізму визначення, які показання було надано в дійсності. У зв’язку з чим, за наявності технічного оснащення судів недоцільним є повернення до паперового фіксування показань.

Більш ефективним способом вирішення існуючої проблеми є внесення змін до ст.27 КПК України на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» № 2213-VIII від 16.11.2017 року, якою визначено, що під час судового розгляду та у випадках, передбачених цим Кодексом, під час досудового розслідування забезпечується повне фіксування судового засідання та процесуальних дій за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. Таким чином, фактично відбуватиметься дублювання фіксації процесу, що за відсутності одного з носіїв значно полегшить встановлення змісту істини.

Джерело: BARRISTERS
817
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА