Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
20.08.2020
АВТОР: Леонід Лазебний

Перебування особи на спеціальному обліку не означає, що вона не може самостійно реалізувати своє право на захист

28 травня 2020 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 686/25855/18 залишив без задоволення касаційну скаргу засудженого, який посилався на свою неспроможність самостійно захищатися від обвинувачення через розлад психіки.

Вироком місцевого суду особу засуджено за ч. 2 ст. 185ч. 2 ст. 15ч. 2 ст. 185 КК та виправдано ч. 2 ст. 186 КК, оскільки не доведено, що кримінальне правопорушення вчинено обвинуваченим.

Вироком апеляційного суду вирок суду першої інстанції в частині виправдання його за ч. 2 ст. 186 КК скасовано, в цій частині ухвалено новий вирок, яким засудженого визнано винуватим у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення.

У касаційній скарзі засуджений зазначав, що все досудове розслідування проведено з порушенням права на захист без участі захисника, участь якого є обов’язковою, оскільки засуджений має розлади психіки.

Верховний Суд зазначив, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 52 КПК участь захисника є обов’язковою у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів. У таких випадках участь захисника забезпечується з моменту набуття особою статусу підозрюваного.

В інших випадках обов’язкова участь захисника забезпечується у кримінальному провадженні, у тому числі, щодо осіб, які внаслідок психічних чи фізичних вад (німі, глухі, сліпі тощо) не здатні повною мірою реалізувати свої права, – з моменту встановлення цих вад (п. 3 ч. 2 ст. 52 КК).

Особу засуджено за вчинення кримінальних правопорушень, серед яких відповідно до ст. 12 КК два є злочинами середньої тяжкості та один – тяжким злочином.

Згідно з довідкою наркологічного диспансеру та актом обстеження спеціальної медичної комісії з проведення медичних експертиз наркологічного диспансеру, які містяться в матеріалах кримінального провадження, засуджений перебуває на обліку з діагнозом: хронічний алкоголізм. Примусове лікування від алкоголізму протипоказане у зв’язку із соматичним станом (туберкульоз легень). На обліку у лікаря-психіатра засуджений не перебуває.

Під особами, які через свої фізичні або психічні вади не можуть самі реалізувати право на захист, необхідно розуміти, зокрема, осіб з істотними дефектами мови, зору, слуху тощо, а також осіб, які хоча і визнані осудними, але мають психічні вади, що перешкоджають самостійно захищатися від обвинувачення.

Згідно з висновком про застосування норми права, який міститься в постанові ОП ККС ВС від 22 квітня 2019 р. в справі № 213/1425/17, у кримінальних провадженнях щодо осіб, які обвинувачуються у вчиненні злочинів проти здоров’я населення, самі собою факти перебування вказаних осіб на спеціальних обліках й на стаціонарному лікуванні з діагнозом «розлади психіки та поведінки внаслідок вживання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів» не можуть автоматично свідчити про нездатність обвинуваченого (засудженого) через фізичні чи психічні вади повною мірою реалізувати свої права, а отже, і про обов’язковість участі захисника в аспекті п. 3 ч. 2 ст. 52 КПК.

Відповідно до висновку судово-психіатричної експертизи засуджений під час вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушень виявляв емоційно-нестійкий розлад особистості, імпульсивний тип, ускладнений психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю з синдромом залежності і епізодичним вживанням канабіоїдів без синдрому залежності, та це не позбавляло його можливості усвідомлювати свої дії, передбачати їх наслідки та керувати ними. Засуджений може усвідомлювати свої дії та керувати ними, застосування щодо нього примусових заходів медичного характеру не потребує.

Отже, матеріали кримінального провадження не містять даних, які б слугували достатніми підставами для суду ставити під сумнів здатність засудженого повною мірою реалізувати свої права.

Крім того, на стадії досудового розслідування засудженому було призначено захисника в порядку ст. 49 КПК. Повідомлення про підозру та всі подальші процесуальні дії на досудовому розслідуванні проводились за участю захисника. В ході судового розгляду права та законні інтереси засудженого також представляв професійний адвокат.

Повний текст рішення

Джерело: lexinform.com.ua
463
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА