Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
28.02.2019
АВТОР: LegalHighSchool

Переваги та недоліки суду присяжних з’ясовували слухачі LHS у рамках майстер-класу від партнера АО «BARRISTERS» Іллі Новікова.

Ілля Новіков, партнер АО Barristers, російський юрист та український адвокат, почав розмову з констатації того, що Конституція України передбачає право на суд присяжних (статті 124, 127 і 129), тому він вважає, що КПК України в теперішньому вигляді не відповідає Конституції в частині реалізації гарантії права на суд присяжних.

На думку лектора, в українському суспільстві є запит на незалежний прозорий незаангажований суд. Введення повноцінного суду присяжних з відокремленим від професійних суддів журі може бути одним із заходів підвищення довіри до суду. До того ж суд присяжних виник не на порожньому місці — Україна має унікальну для Європи традицію дії суду присяжних: на її території в XIX столітті діяли дві різні системи суду присяжних (російська та австро-угорська), а в ХХ столітті — польська, чехословацька, румунська , угорська та ЗУНР.

Корисні функції суду присяжних, на думку Іллі Новікова, — в стимулі ефективного розслідування, механізмі балансування досудових угод про визнання провини, більш незалежному судовому розгляді, пом’якшенні надмірної репресивності кримінального права і, зрештою, у правовому вихованні громадян.

Пан Новіков описав і проаналізував із залученням історичних прикладів 21 базовий елемент конструкції конкретної моделі суду присяжних, відзначивши, що в разі розробки відповідного закону таких дискусійних елементів може стати в рази більше.

Також лектор проаналізував труднощі просування закону про суд присяжних. На його думку, при звичайному способі підготовки, обговорення і прийняття законопроекту, елементи, про які йшлося вище, неодмінно виявляться неузгоджені між собою, оскільки вноситимуться поправки, що зачіпають одні з них, без урахування впливу на інші. З огляду на неминучість помилок «дитячого етапу» впродовж перших років роботи суд присяжних майже напевно викличе невдоволення і критику, спрямовані на нього в цілому. Є великий шанс повторення історії «закону Савченко». Тому Ілля Новіков вважає, що чим ширшим і тривалішим буде попереднє обговорення, тим краще.

Лектор зазначив, що благотворний вплив суду присяжних на інші інститути проявлятиметься в розширенні застосування досудових угод, жорсткому професійному доборі до прокуратури та адвокатури (перевагу матимуть талановиті оратори) і навіть створить можливість порушення питання про виборність прокурорів. Суд присяжних посприяє реформі кримінального кодексу в бік диференціації категорій злочинів, уможливить введення «сітки» (за прикладом США), а також перегляд правил судового слідства в КПК України в бік більшої змагальності і зменшення строків розгляду справ.

Джерело: LegalHighSchool
685
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА