Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
12.08.2021
АВТОР: Наталія С.

Перевірки Держпраці за анонімними зверненнями є незаконними

Перевірки Держпраці за анонімними зверненнями є незаконними (КАС/ВС у справі № 520/11145/19 від 02.06.2021)

Фабула судового акту: Перевірки Держпраці є одними з тих, що найбільше дошкуляють суб’єктам господарювання.

Такі можуть бути проведені, зокрема, за скаргою фізичної особи. Що ж особливо обурливо – за анонімною скаргою.

У цій справі позивач оскаржив постанову про накладення штрафу Держпраці.

Особливістю справи стало те, що перевірка відбулася фактично за анонімною заявою фізичної особи.

Рішеннями суду першої та апеляційної інстанції у задоволенні позову відмовлено. Суди висловили позицію, що підставою для проведення контрольного заходу позивача було рішення керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством.

ВС інакше оцінив обставини справи, вказавши, що Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» закріплено принцип неприпустимості проведення перевірок суб`єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами.

За змістом підпунктів 1, 2, 3 пункту 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю підставою для проведення інспекційного відвідування може бути звернення не будь-якої фізичної особи, а лише особи, щодо якої порушено законодавство про працю.

За правилами ч. 1 ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.

Звернення, яке стало підставою для проведення заходу контролю, не відповідало вимогам цього закону, оскільки не містило по батькові та місця проживання заявника.

Таким чином, звернення не підлягало розгляду, а проведення заходу державного контролю на підставі такого звернення суперечило принципу державного нагляду (контролю) щодо неприпустимості проведення перевірок суб`єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами.

Джерело: protocol.ua
248
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА