Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
17.08.2021
АВТОР: pravo.ua

Під час перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами у засудженого не виникає права на суд присяжних – ВС

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду постановив, що під час перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами у засудженого (виправданого) не виникає права на суд присяжних.

Про це повідомляє пресслужба ВС.

Суть справи

Особа, засуджена до покарання у вигляді довічного позбавлення волі, звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на ухвали місцевого та апеляційного судів. Місцевий суд, ухвалу якого апеляційний суд залишив без зміни, відмовив у задоволенні клопотання засудженого про поновлення строку на звернення із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами судових рішень щодо нього.

У касаційній скарзі засуджений зазначив, зокрема, про те, що суд першої інстанції мав розглядати його заяву про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами судом присяжних.

Висновок ККС ВС (постанова від 29 липня 2021 року у справі № 320/2582/19)

Касаційний кримінальний суд у складі ВС залишив без задоволення касаційну скаргу.

З огляду на приписи кримінального процесуального закону (ч. 3 ст. 31, ч. 2 ст. 383, ст. 384 КПК України) розгляд кримінального провадження судом присяжних проводиться за сукупності таких умов:

  1. обвинувальний акт щодо особи передано на розгляд суду першої інстанції;
  2. злочин, у вчиненні якого обвинувачується особа, передбачає покарання у вигляді довічного позбавлення волі;
  3. під час підготовчого судового засідання обвинувачений заявив клопотання про розгляд кримінального провадження щодо нього судом присяжних.

Для інших стадій судового провадження (перегляду судових рішень в апеляційному, касаційному порядку, за нововиявленими або виключними обставинами) можливості здійснення кримінального провадження судом присяжних процесуальним законом не передбачено.

Предметом судового розгляду в порядку провадження за нововиявленими обставинами є не обвинувальний акт, а судове рішення, зокрема вирок суду, що набрав законної сили, яким установлено наявність чи відсутність винуватості особи у вчиненні інкримінованого їй злочину. Після набрання вироком законної сили особа, щодо якої здійснюється кримінальне провадження, вже не має статусу обвинуваченого, натомість залежно від прийнятого судом рішення вважається виправданою або засудженою. Забезпечення додаткових гарантій для такої особи у вигляді перегляду вироку щодо неї за нововиявленими обставинами судом присяжних процесуальний закон не передбачає.

Вказане узгоджується з приписами ч. 10 ст. 31 КПК України, відповідно до яких перегляд судового рішення за виключними обставинами в суді першої інстанції здійснюється виключно колегією у складі трьох або більшої непарної кількості суддів. І хоча ця норма не визначає складу суду для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, однак, враховуючи подібність процедур провадження за нововиявленими та виключними обставинами, здійснення яких регулюється гл. 34 КПК України, на думку колегії суддів, перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами також має здійснюватися виключно професійними суддями. Залучення присяжних до цієї процедури не сприятиме реалізації завдань кримінального провадження, адже мета, якої може бути досягнуто під час розгляду заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами судом присяжних, є явно неспівмірною з витраченими на такий розгляд процесуальними засобами.

Джерело: pravo.ua
224
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА