Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
31.07.2020
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ПОКАРАННЯ ПОЗА ЗАКОНОМ Є ПОРУШЕННЯМ КОНВЕНЦІЇ, АЛЕ НЕ ЗАВЖДИ ВАРТО РОЗРАХОВУВАТИ НА КОМПЕНСАЦІЮ

В жовтні 2006 року Марина Антія і Нана Хупенія були звинувачені у службовій халатності під час роботи інспекторами Єдиного фонду державного соціального страхування у період між 1995 та 2004 роками, яка, як стверджувалося, призвела до  незаконного отримання пенсії працюючими особами. Інспектори були визнані винними в 2008 році та отримали штрафи.

В апеляції вони стверджували про протиправність засудження: службова недбалість (нехтування службовими обов’язками) як злочин застосовувалася до працівників Фонду лише після внесення змін до Кримінального кодексу. Крім того, цей злочин був незначним правопорушенням з дворічним строком давності, який на момент ухвалення вироку закінчився (звинувачення стосувалося злочинів, ймовірно скоєних до січня 2004 року). Але апеляційний суд відхилив ці аргументи та залишив в силі рішення суду першої інстанції.

У травні 2009 року Верховний суд підтвердив засудження екс-чиновників, встановивши, що на них розповсюджувався злочин нехтування службовими обов’язками, оскільки вони працювали на юридичну особу публічного права. Проте він погодився, що дворічний строк давності минув, відтак, штрафи були скасовані, а судимість знята.

М.Антія і Н.Хупенія почали вимагати відшкодування збитків за розірвання їх трудових договорів із Фондом в 2006 році. Але суди, в тому числі Верховний Суд, відхилили їх позови, звернувши увагу на їх засудження та встановивши, що розірвання договору мало дійсну правову основу.

Тоді жінки звернулися до ЄСПЛ інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect». Посилаючись на статтю 7 (немає покарання без закону) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заявники скаржилися на те, що їх засудження за нехтування службовими обов’язками було погашене давністю, а також на те, воно не було передбачуваним з огляду на обмежену особисту сферу застосування положення національного кримінального права на підставі якого їх притягнули до судової відповідальності.

Суд у Страсбурзі підтвердив порушення статті 7 Конвенції, водночас постановив, що виявлення порушення складало достатню справедливу сатисфакцію щодо будь-якої моральної шкоди, завданої заявникам.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Антія і Хупенія проти Грузії» (заява №7523/10) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
250
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА