Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
20.01.2021
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ПОЛОХЛИВІ СУСІДИ ЗАВАДИЛИ ЗВЕДЕННЮ БУДИНКУ МОЛИТВИ, А ВИННОЮ ВИЗНАЛИ ДЕРЖАВУ

Схоже, що релігійна терпимість властива не для всіх країн і стосується не всіх віросповідань. Тож коли громадськість не хоче бачити сусідами релігійну організацію і влада підтримує ці прагнення, справедливість шукають у Страсбурзі.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Релігійна громада Свідків Єгови у Болгарії проти Болгарії» (№ 5301/11), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

В 2001 році члени три члени Релігійної громади Свідків Єгови у Болгарії придбали земельну ділянку, розташовану в місті Варна. Згідно із правовстановлюючими документами (розпорядження мера) земля була призначена для забудови.

Мабуть перспектива сусідства із свідками не влаштувала мешканців, тож через хвилю оскаржень такого рішення організація отримала право власності на ділянку лише у 2006 році. А наступного року вже розпочала зведення будинку молитви.

Згодом місцеві органи влади згодом інспекцію будмайданчика та виявили порушення нормативних вимог. Наслідком стало накладення штрафу та зупинення будівництва. Останнє рішення власник ділянки безуспішно оскаржував в адміністративних судах.

У цей час в місті проходили протести проти забудови цієї ділянки, організовані націоналістичною партією, яку підтримував навіть муніципалітет.

В 2009 році організація попросила  в мера дозволу продовжити будівництво наголошуючи на тому, що вона виконала всі попередні розпорядження. Але чиновник не відповідав, тож Свідки ініціювали провадження через бездіяльність місцевої влади. Лише у 2011 році мер відповів відмовою у наданні дозволу на відновлення будівництва і суди погодилися з таким рішенням. Адже паралельно йшов процес оскарження первинного рішення мера 2001 року і в 2010 році суди встановили, що він був незаконним.

У всіх цих провадженнях суди відхиляли аргументи релігійної організації про дискримінацію та наявність прихованого мотиву, який стоїть за відмовою надати дозвіл на будівельні роботи. Відшкодувати збитки через зупинку будівництва в релігійної організації також не вийшло – судовий процес, що тривав з 2009 по 2011 рік закінчився нічим.

Тоді Свідки Єгови звернулися до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на статтю 9 (свобода думки, совісті та релігії) та статтю 11 (свобода об’єднання) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, організація-заявник скаржилася на те, що органи влади не дозволяли їй побудувати свій будинок молитви і використовувати його для проведення релігійних зібрань. Громада стверджувала, зокрема, що мер, який публічно висловив свою підтримку протестів проти Свідків Єгови, піддався громадському тиску та продемонстрував релігійну нетерпимість під час призупинення проекту будівництва.

Суд у Страсбурзі констатував порушення ст. 9 з тлумаченням в світлі статті 11 Конвенції та присудив справедливу сатисфакцію у розмірі 3 тис. євро (матеріальна шкода) та 1 тис. євро (моральна шкода).

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Релігійна громада Свідків Єгови у Болгарії проти Болгарії» (№ 5301/11) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
215
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА