Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
07.04.2020
АВТОР: Леонід Лазебний

Порушення таємниці наради суддів більше не є безумовною підставою для скасування ухваленого рішення

Порушення таємниці наради суддів може бути визнано істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, відповідно до ч. 1 ст. 412 КПК, у разі коли воно перешкодило або могло перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення, тобто в тих випадках, коли вказане порушення обґрунтовано ставить під сумнів незалежність і неупередженість суддів (судді) при обговоренні та ухваленні відповідного судового рішення.

24 лютого 2020 р. Об`єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду № 128/2455/15-к залишила без задоволення касаційну скаргу прокурорів, обґрунтовану тим, що місцевий суд ухвалив рішення у сторонній цивільній справі під час перебування в нарадчій кімнаті, чим порушив її таємницю.

Вироком районного суду від 29 травня 2018 р. секретаря міської ради визнано невинуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172ч. 1 ст. 364 КК України, та виправдано через відсутність в діянні складу кримінальних правопорушень.

Ухвалою того ж суду від 1 червня 2018 р. постановлено виправити допущену в резолютивній частині вироку описку – вказано «ч. 1 ст. 364 КК України» замість невірно зазначеної «ч. 1 ст. 366 КК України».

Апеляційний суд залишив вирок місцевого суду та ухвалу про виправлення описки без змін.

У касаційних скаргах прокурори порушували питання про скасування судових рішень і призначення нового розгляду в суді першої інстанції у зв’язку з тим, що місцевий суд ухвалив рішення у сторонній цивільній справі під час перебування в нарадчій кімнаті, чим порушив її таємницю. Зазначали, що апеляційний суд не звернув уваги на зазначені порушення, не виправив їх.

Об`єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду наголосила, що, з огляду на вимоги ст. 367 КПК під час ухвалення вироку ніхто не має права перебувати в нарадчій кімнаті, крім складу суду, який здійснює судовий розгляд. Суд вправі перервати нараду лише для відпочинку з настанням нічного часу. Під час перерви судді не можуть спілкуватися з особами, які брали участь у кримінальному провадженні. Судді не мають права розголошувати хід обговорення та ухвалення вироку в нарадчій кімнаті. Під час ухвалення судового рішення в нарадчій кімнаті приймається рішення щодо формулювання обвинувачення, яке пред’явлене особі, оцінюються докази, кожен окремо та у сукупності, вирішується питання допустимості доказів під час такої оцінки тощо.

Таким чином, вчинення процесуальних дій та ухвалення суддями (суддею) під час перебування в нарадчій кімнаті по кримінальному провадженні судових рішень по інших справах, є порушенням таємниці наради суддів.

Як убачається з матеріалів кримінального провадження, після постановлення суддею вироку від 29 травня 2018 р. стосовно виправданого, цим же суддею було постановлено ухвалу від 27 червня 2018 р., якою виправлено описку в ухвалі від 21 травня 2018 р. у цивільній справі в частині дати її постановлення – правильною вказано дату 16 травня 2018 р., тобто до виходу в нарадчу кімнату у кримінальному провадженні – 17 травня 2018 р.

Разом з тим, відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 370 КПК України 1960 р. порушення таємниці наради суддів вважалося безумовною підставною для скасування судового рішення.

Проте в КПК України 2012 р. законодавець суттєво скоротив перелік підстав, наявність яких є безумовною підставою для скасування судового рішення (ч. 2 ст. 412 КПК України). Відсутня серед них і така підстава як порушення таємниці наради суддів.

Повний текст рішення

Джерело: lexinform.com.ua
515
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА