Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
20.05.2020
АВТОР: Леонід Лазебний

Позов фізичної особи, яка не має стосунку до ОСББ, про визнання недійсними рішень ОСББ підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства

26 лютого 2020 р. Велика Палата Верховного Суду у справі № 473/2005/19 задовольнила касаційну скаргу позивача, оскільки обрання ним певного способу захисту свого права не є підставою для зміни предметної юрисдикції справи.

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСББ, у якому просив визнати недійсним рішення установчих зборів відповідача та скасувати державну реєстрацію відповідача з тих мотивів, що при створенні ОСББ не було дотримано вимог щодо порядку проведення установчих зборів та прийняття рішення про його створення.

Ухвалою міськрайонного суду, залишеною без змін апеляційним судом, провадження у справі закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, оскільки спір стосується припинення діяльності юридичної особи, наявності або відсутності її цивільної правоздатності та господарської компетенції (можливість мати господарські права та обов`язки), а тому підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

У касаційній скарзі позивач зазначав, що сторонами у справі є неправомірно утворена юридична особа – ОСББ та стороння фізична особа, а спірні відносини не стосуються здійснення господарської діяльності ОСББ. Крім того, суди попередніх інстанцій безпідставно керувалися висновками Великої Палати Верховного Суду у постанові від 20 вересня 2018 р. у справі № 813/6286/15, оскільки правовідносини у цих справах не є подібними.

Велика Палата Верховного Суду, задовольняючи касаційну скаргу зазначила, що ст. 1 Закону «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 р. № 2866-III встановлено, що ОСББ – це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

У справі № 462/2646/17 від 6 лютого 2019 р. про визнання протиправної та скасування реєстраційної дії з державної реєстрації ОСББ позивачем є власник квартири у багатоквартирному житловому будинку, у якому створене ОСББ, державна реєстрація якого оспорювалася. Правовідносини між власником нерухомого майна у житловому будинку та ОСББ, яке створене у тому ж будинку, тут найбільш подібні до спорів, пов’язаних із діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи (п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України).

Тобто спір між співвласником нерухомого майна – членом ОСББ та самим ОСББ, створення якого оскаржується, є подібним до корпоративного спору.

Велика Палата дійшла висновку, що суди першої та апеляційної інстанцій безпідставно керувалися висновками Великої Палати у постанові від 20 вересня 2018 р. у справі № 813/6286/15, оскільки правовідносини у цих справах не є подібними.

У справі, яка переглядається, позивач не є власником квартири та/або нежитлового приміщення ОСББ, не є його членом, а оспорює створення цієї юридичної особи, оскільки вважає, що останнє потягло за собою надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на якій також розташовано КП «Єдність», яке обслуговує житловий будинок, у якому і знаходиться належна позивачу на праві власності квартира, зазначаючи, що цим порушені його права користування нерухомим майном.

Обраний позивачем спосіб захисту не є підставою для зміни предметної юрисдикції, оскільки статус позивача, як фізичної особи, яка не пов’язана корпоративними відносинами з ОСББ, і конкретний спосіб захисту обирається позивачем відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України, тоді як суд може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону, відповідно до вимог ст. 5 ЦПК України.

Отже, Велика Палата визнала, що якщо фізична особа, яка не є членом ОСББ, не є співвласником майна членів ОСББ, не є власником чи користувачем нерухомого майна у будинку, у якому діє ОСББ, створення якого оспорюється, при цьому оспорює правомірність створення цього ОСББ, то такий спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.

Повний текст рішення

Джерело: lexinform.com.ua
320
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА