Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
28.01.2019
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ПРАВО КОРИСТУВАННЯ ЗЕМЛЕЮ ВИНИКАЄ У ВЛАСНИКА НЕЗАЛЕЖНО ВІД ВСТАНОВЛЕННЯ МЕЖ ДІЛЯНКИ, – ЄСПЛ

Навіть до встановлення меж земельної ділянки її власник набуває право використовувати цю ділянку для заняття сільським господарством.

Рішення у справі «Віра Довженко проти України» (заява № 26646/07) ухвалив Європейський суд з прав людини, передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

У січні 2004 року Віра Довженко отримала право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення згідно з рішенням місцевої адміністрації. Втім, у липні того ж року місцева адміністрація здала земельну ділянку в оренду юридичній особі, яка висадила насіння зібрала там врожай.

Пані Довженко дізналася про договір оренди у вересні 2004 року. Через місяць вона звернулася до місцевої адміністрації, аби встановити межі своєї земельної ділянки, що було юридичною передумовою її можливості використовувати земельну ділянку для заняття сільським господарством. Після ухвалення відповідного рішення місцева адміністрація виключила земельну ділянку Довженко зі списку орендованих земельних ділянок.

Заявник звернулася до суду з вимогою компенсації за несанкціоноване використання її земельної ділянки стверджуючи, що вартість, яка відповідала вартості врожаю, складала близько 4 493 євро.

Суд першої інстанції задовольнив її вимогу, але це рішення було скасоване у вищих судах. Там виходили з того, що Довженко не розмежувала свою земельну ділянку до моменту укладення адміністрацією договору оренди з юридичною особою і тому вона не могла самостійно використовувати земельну ділянку. Відповідно, вона не могла претендувати на будь-яку частку від врожаю.

Посилаючись на ст. 1 Протоколу № 1 (захист власності) Конвенції про захист прав людини на основоположних свобод, Довженко поскаржилася на незаконне та непропорційне втручання в її права внаслідок здачі в оренду її земельної ділянки без її згоди, а також на відсутність будь-якої компенсації.

Суд у Страсбурзі констатував порушення ст. 1 Протоколу №1 Конвенції та присудив 4 тис. євро справедливої сатисфакції на відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення у справі «Віра Довженко проти України» (заява № 26646/07) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
617
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА