Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
13.04.2020
АВТОР: Леонід Лазебний

Право на розгляд кримінального провадження судом присяжних поширюється лише на першу інстанцію

Обвинувачений у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі, має право на розгляд кримінального провадження щодо нього в суді першої інстанції судом присяжних, проте таке право не виникає на стадії перегляду судових рішень в апеляційному, касаційному порядку, а також за нововиявленими або виключними обставинами.

11 лютого 2020 р. Верховний Суд  у справі № 644/2937/16-к розглянув касаційну скаргу засудженого до довічного ув’язнення  обґрунтовану, серед іншого, тим, що суд першої інстанції розглянув подану ним заяву у складі трьох суддів, а не судом присяжних.

Вироком апеляційного суду особу засуджено за п. 7 ч. 2 ст. 115ч. 2 ст. 15п.п. 1, 7, ч. 2 ст. 115ст. 70 КК до покарання у виді довічного позбавлення волі.

Засуджений звернувся до районного суду із заявою про перегляд вироку апеляційного суду щодо нього за нововиявленими обставинами.

Ухвалою районного суду заяву залишено без задоволення з тих мотивів, що всі обставини, на які посилається засуджений у заяві про перегляд за нововиявленими обставинами вироку апеляційного суду, не можуть вважатись такими, оскільки вони були предметом розгляду й оцінки суду при постановленні цього вироку.

Апеляційну скаргу засудженого на цю ухвалу залишено без задоволення, а саму ухвалу районного суду – без змін.

У касаційній скарзі засуджений просив скасувати зазначені судові рішення і призначити новий розгляд у суді першої інстанції, серед іншого, зазначивши, що в суді першої інстанції розгляд поданої ним заяви було здійснено судом у складі трьох суддів, а не судом присяжних, що, на його думку, є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону.

Колегія суддів Верховного Суду зазначила, що згідно з висновком щодо застосування норм права, який міститься у постанові об’єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 4 листопада 2019 р. (справа № 496/4533/17), за змістом ч. 3 ст. 31ч. 2 ст. 383ст. 384 КПК обвинувачений у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі, має право на розгляд кримінального провадження щодо нього в суді першої інстанції судом присяжних, проте таке право не виникає на стадії перегляду судових рішень в апеляційному, касаційному порядку, а також за нововиявленими або виключними обставинами.

За таких обставин, провівши судовий розгляд без участі присяжних, місцевий суд не порушив вимог кримінального процесуального закону, оскільки процедура перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами не передбачає права засудженого (виправданого) на суд присяжних.

Повний текст рішення

Джерело: lexinform.com.ua
344
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА