Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
13.04.2020
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ПРОЕКТ 3303: СПРОЩЕННЯ НОРМ КПК СУПЕРЕЧИТЬ КОНВЕНЦІЇ

Майже кожне положення проекту Закону від 03.04.2020 № 3303про внесення змін до КПК щодо спрощення та удосконалення діючих норм викликає багато зауважень у практикуючих адвокатів.

Таку думку у своєму блозі на Facebookвисловив член Комісії з питаньправової реформи при Президентові України, президент Спілки адвокатів України Олександр Дроздов.

Він дав докладний аналіз положень цього документу (повна назва – «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо спрощення та удосконалення діючих норм Закону з метою уникнення покарання винними особами та розвантаження судових органів»), внесеного до Верховної Ради народним депутатом Сергієм Кузьміних.

Зокрема, він звернув на пропоновані суб’єктом законодавчої ініціативи зміни до ст. 182 Кримінального процесуального кодексу.

Так, частину 6 ст. 182 КПК планується доповнити положенням про те, що застодавець має надати органу досудового розслідування, прокурору або суду документ, який підтверджує наявність у особи доходів, достатніх для визначеного розміру застави. Ненадання вказаного документу є підставою звернення застави в дохід держави.

На думку О.Дроздова, такий контроль за майном жодним чином не пов’язаний із завданнями кримінального судочинства.

Також він нагадав про гарантії прав людини, закріплені у ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (кожна фізична або  юридична  особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не  може  бути позбавлений  своєї  власності інакше  як в  інтересах  суспільства і  на умовах,  передбачених законом і загальними принципами міжнародного права).

Експерт проекту «ECHR. Ukrainian Aspect» зауважив, щочисленні рішення ЄСПЛ в контексті вказаної норми сформували загальне правило про те, що позбавлення особи майна (а саме це пропонується здійснювати через механізм звернення застави в дохід держави) має бути співмірним вчиненому порушенню.

Як доказ неправомірності пропонованої норми закону О.Дрозодов навів рішення, яким суд у Страсбурзі визнав порушенням конвенційних гарантій рішення держави про позбавлення особи десятків тисяч євро через недекларування своїх доходів.

Повний аналіз проекту дивіться у відеоблозі.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
335
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА