Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
13.08.2018
АВТОР: Українське право

Прокурор Нюрнберзького процесу: незважаючи на жахи сучасних конфліктів, не можна втрачати віру в торжество правосуддя

Бенджамін Ференц – легендарна особистість і «останній з могікан» Нюрнберга: сьогодні 99-річний ветеран правосуддя – єдиний прокурор,який залишився у живих з тих, хто брав участь в історичному процесі над нацистськими злочинцями. У бесіді з Верховним комісаром ООН з прав людини Зейдом Раад аль-Хусейном американський юрист розповів про свій досвід боротьби за торжество правосуддя і прокоментував події, що відбуваються в світі сьогодні.

Бенджамін Ференц був обвинувачем на процесі, за яким проходили 22 головних нацистських генерали. Їх звинувачували в холоднокровному вбивстві понад мільйона осіб. Всі 22 були визнані винними.

«Мені було 27 років, це був мій перший процес, – каже Ференц. – Я ніколи до цього не був у суді. У ті роки я підключився до роботи по створенню постійного міжнародного суду». За його словами, тоді це здавалося абсолютно неможливим. Але пройшли роки, і такий суд був створений. «Як визнання моєї участі в цій боротьбі мене запросили виступити з заключним словом звинувачення на першому процесі Міжнародного суду в Гаазі. Мені було вже 95 років».

Бенджамін Ференц зробив для себе декілька уроків з цієї історії. Він вважає, що ніколи не слід опускати руки, слід відстоювати свої переконання. «Хтось почує те, про що ви говорите», – вважає він. По-друге, часом дорога до правосуддя може бути довгою, але головне, – це результат.

«Це не означає, що у нас сьогодні досконала система правосуддя, – каже він. – Проблем ще багато. Але я бачу прогрес і це вселяє мені оптимізм».

Зейд Раад аль-Хусейн у цьому місяці залишає посаду Верховного комісара ООН. З неприхованою гіркотою він нагадав про найгрубіші порушення прав людини, які сьогодні відбуваються в М’янмі, Сирії, Лівії, Ємені, про повернення ідей націоналізму і шовінізму, в тому числі в США. Проте, він згоден з позицією Ференца: необхідно просувати ідеї, закладені в Загальній декларації прав людини та Статуті ООН і докладати зусиль для того, щоб здійснилося торжество правосуддя.

«Нам доводиться протистояти ідеям вихваляння війни, якими пронизана вся історія людства», – говорить Бенджамін Ференц. За його словами, технічний прогрес ще більш ускладнив ситуацію: світ стоїть перед смертельною загрозою ядерної війни.

Обидва співрозмовники закликають домагатися повної відмови від військового вирішення проблем, оскільки «будь-яка війна провокує величезне число злочинів». Не може бути війни на благо, в ім’я торжества будь-якої ідеї, переконаний Верховний комісар ООН з прав людини, війна «повинна бути оголошена поза законом». Будь-якій ідеї необхідно протиставляти не силу, а іншу ідею.

У цьому плані Бенджамін Ференц покладає великі надії на молодь. Він закликає витрачати кошти, які сьогодні витрачають на «смертоносні засоби війни», на реалізацію прав людини, турботу про сім’ю, на боротьбу з голодом, освіту. Утопічно? Бенджамін Ференц вірить, що головне – не відступати від поставленої мети.

Джерело: Українське право
621
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА