Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
03.08.2020
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ПРИ ДОПРАВЛЕННІ ОСОБИ НА МЕДИЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ КАЙДАНКИ НЕДОРЕЧНІ

Супроводження поліцейськими особи на примусове медичне обстеження із застосуванням кайданок може бути оцінене як приниження гідності особи, що становить порушення ст. 3 Конвенції.

Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у справі «Праніч-М-Лукич проти Боснії і Герцеговини» (заява № 4938/16), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

В 2004 році у зв’язку із агресивною поведінкою Горана Праніч-М-Лукича, який пошкодив фасад будинку свого сусіда, було викликано поліцію. Коли правоохоронці прибули на місце події, чоловік почав плюватися у поліцейських та ображати їх.

В 2011 році суд припинив провадження в частині пошкодження майна, оскільки минули строки давності. В частині протиправних дій стосовно поліції, справу було відкладено, оскільки психіатр дійшов висновку, що підозрюваний не міг постати перед судом через проблеми з психічним здоров’ям.

Кримінальне провадження було відновлене у 2012 році і суд наказав заявникові пройти психіатричні та психологічні обстеження, в тому числі його примусовий супровід на ці обстеження.

Зрештою провадження було припинене у 2016 році на підставі медичних висновків про те, що в особи було постійне психологічне захворювання.

Під час всього кримінального провадження Праніч-М-Лукич безуспішно скаржився на дії поліції під час супроводу для психіатричного огляду стверджуючи, що в одному випадку на нього надягли кайданки перед хворими батьками.

Тому з цього приводу він звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заявник стверджував, що рішення суду про супровід для примусового психіатричного та психологічного обстежень були незаконними. Також відповідно до ст. 3 (заборона нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції Праніч-М-Лукич скаржився на застосування кайданок під час його супроводу чотирма співробітниками кримінальної поліції для одного з примусових психологічних оглядів.

Суд у Страсбурзі констатував порушення ст. ст. 3, 8 Конвенції та присудив 3,9 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Праніч-М-Лукич проти Боснії і Герцеговини» (заява № 4938/16) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
316
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА