Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
26.12.2018
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ПРИ ЗАТРИМАННІ «НА ГАРЯЧОМУ» В ПІДОЗРЮВАНОГО МАЄ БУТИ АДВОКАТ, – ЄСПЛ

Навіть за наявності очевидних доказів вчинення злочину при затриманні на місці злочину, правоохоронці повинні дотримувати всіх гарантій прав підозрюваного в контексті концепції справедливого суду.

Про це в рішенні у справі «Родіонов проти Росії» (№ 9106/09) нагадав Європейський суд з прав людини, передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

За результатами оперативної розробки із застосуванням негласних засобів, в тому числі, прослуховування телефонних розмов, було прийнято рішення про затримання підозрюваного в участі в обороті наркотиків Ігоря Родіонова під час його поїздки на автомобілі. При огляді авто були знайдені докази злочинної діяльності, зокрема, пакети з упаковками таблеток, порошком і електронні ваги.

Родіонова затримали і на наступний день допитали. На підставі складених протоколів було порушено кримінальну справу про незаконне придбання та зберігання наркотиків без мети збуту та обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

В ході досудового розслідування дії підозрюваного були перекваліфіковані на організацію збуту наркотиків. Суд визнав Родіонова винним і засудив його до 12 років позбавлення волі.

Родіонов оскаржував як окремі порушення прав в ході розслідування (погані умови утримання в слідчому ізоляторі, незадовільні умови конвоювання, поміщення в металеву клітку під час судового розгляду, незаконність прослуховування телефонних переговорів, відсутність засобів ефективного правового захисту), так і сам вирок, однак безрезультатно.

Тоді він звернувся за захистом в ЄСПЛ. У Страсбурзі, зокрема, звернули увагу на те, що під час затримання заявника та складанні протоколу огляду його машини він не був належним чином поінформований про право на юридичну допомогу та про право не свідчити проти самого себе. Про права Родіонов дізнався через 18 годин після затримання. У зв’язку з цим ЄСПЛ зазначив, що право заявника на юридичну допомогу було обмежено, а обвинувачення у кримінальній справі базувалося переважно на протоколі огляду транспортного засобу, при складанні якого були порушені права заявника. Сукупність зазначених фактів привела до порушення ст.ст. 3, 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Також ЄСПЛ підтримав Родіонова і в інших аспектах заявлених порушень, присудивши йому у сукупності 12,7 тис. євро компенсації моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення у справі «Родіонов проти Росії» (№ 9106/09) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: www.echr.com.ua
496
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА