Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
30.03.2021
АВТОР: Леонід Лазебний

Припис не може замінювати перевірку, та за його допомогою не можуть витребовуватися документи, що мають досліджуватися при перевірці

21 грудня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 440/1775/19 залишив без задоволення касаційну скаргу контролюючого органу, яким було складено припис замість проведення перевірки.

ТОВ звернулося до суду з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування наказу та припису, встановлення відсутності повноваження.

Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін апеляційним судом, позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано припис з тих мотивів, що він не може замінювати таку форму контролю як проведення перевірки, та за його допомогою не можуть витребовуватися необхідні документи, що мають оглядатися та досліджуватися при перевірці, отже тому припис є протиправним та підлягає скасуванню. Однак, наказ «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю)» не підлягає скасуванню, оскільки судом не встановлено невідповідності зазначеного наказу вимогам законодавства.

Розглянувши касаційну скаргу відповідача, Верховний Суд вказав, що законодавством чітко врегульовано порядок встановлення порушень надрокористувачем умов користування надрами, відповідно до якого встановлення таких порушень можливе лише в ході проведеної перевірки, результати якої відображаються в акті, за наслідками її проведення, що підтверджує невиконання умов користування надрами та є підставою вжиття Державною службою геології та надр заходів для усунення виявлених порушень.

Результати перевірок оформлюються у формі акта, а у разі необхідності вжиття інших заходів, – у вигляді припису з конкретною вимогою щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

У відповідності до ч. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 р. № 877-V припис – обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Отже, припис органу державного нагляду (контролю) виноситься лише у випадку виявлення під час перевірки порушень вимог природоохоронного законодавства та повинен містити вимогу щодо усунення цих порушень.

Як вірно встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, вимоги оскарженого припису не направлені на усунення порушень вимог законодавства з геології та надр, оскільки внаслідок непроведення перевірки не встановлено жодних порушень у цій сфері.

Припис не може замінювати таку форму контролю як проведення перевірки, та за його допомогою не можуть витребовуватися необхідні документи, що мають оглядатися та досліджуватися при перевірці.

Необхідність надання документів, що зафіксована безпосередньо в самому приписі не узгоджується з вимогами законодавства щодо суті та мети припису, як обов’язкового до виконання документа, направленого на усунення виявлених порушень вимог законодавства у певній сфері.

Повний текст рішення

Джерело: lexinform.com.ua
186
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА