Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
04.10.2019
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

РАДА ЄВРОПИ НАГАДУЄ УКРАЇНІ ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ДОДЕРЖАННЯ ПРАКТИКИ ЄСПЛ ПРИ РЕФОРМУВАННІ СУДДІВСЬКОГО ВРЯДУВАННЯ

У Раді Європи усвідомлюють прагнення України просуватися у реформах, втім наголошують на необхідності покладатися на досягнення, отримані в результаті реформ, проведених у відповідності до вимог Ради Європи та міжнародних стандартів. І особливу увагу в цьому контексті слід приділити вимогам Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Про це йдеться у листі Генерального Секретаря Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич до Міністра закордонних справ України Вадима Пристайка стосовно проекту Закону № 1008 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування». Переклад листа українською мовою здійснили президент Спілки адвокатів України Олександр Дроздов та директор АБ «Дроздова та партнери» Олена Дроздова, передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

«Досягнення незалежної, ефективної та професійної судової системи, яка користується довірою громадськості та відповідає її потребам, є частиною зобов’язань, взятих Україною під час вступу до Ради Європи, – нагадала генсек. – Зважаючи на це, ми з певним занепокоєнням відзначили проект Закону № 1008 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів  суддівського врядування», прийнятий у першому читанні новообраною Верховною Радою».

М.Пейчинович-Бурич також послалася на позицію Комітету міністрів, висловлену 25 вересня. У своєму рішенні про виконання рішень Європейського суду з прав людини, що стосуються незалежності та неупередженості судової влади та системи дисциплінарної практики та суддівської кар’єри в Україні (група справ Олександр Волков проти України), Комітет зазначив, що прийнятий у першому читанні Законопроект № 1008, зокрема, спрямований на внесення змін до системи дисциплінарної практики та кар’єри судді.  Він підкреслив, що «запропоновані зміни до законодавства повинні відповідати Конвенції та прецедентній практиці Суду, принципам незалежності судової влади, викладені у рішенні Олександра Волкова та відповідним рекомендаціями Ради Європи». Відповідно, закликав владу повною мірою скористатися експертним досвідом Ради Європи у цьому питанні.

У Раді Європи рішуче повторюють цей заклик і пропонують допомогу у цьому контексті.

Повний текст листа Генерального Секретаря Ради Європи до МЗС України щодо проекту Закону № 1008:

Страсбург, 1 жовтня 2019 року
П. Вадиму Пристайку
Міністру закордонних справ

Шановний Міністре,

Напередодні нашої зустрічі минулого тижня я хотіла б поділитися з Вами деякими зауваженнями щодо реформ, ініційованих Верховною Радою, і, зокрема, поточної реформи судової влади в Україні.

Як відомо, досягнення незалежної, ефективної та професійної судової системи, яка користується довірою громадськості та відповідає її потребам, є частиною зобов’язань, взятих Україною під час вступу до Ради Європи.

Зважаючи на це, ми з певним занепокоєнням відзначили проект Закону № 1008 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів  суддівського врядування”, прийнятий у першому читанні новообраною Верховною Радою.

У цьому тексті пропонуються масштабні зміни, які можуть мати суттєвий вплив на незалежність судової системи. Зокрема, це впливає на статус та повноваження суддів, а також на відповідні процедури.

Ми повністю усвідомлюємо бажання Українського Уряду просуватися у проведенні реформ. У той же час надзвичайно важливим є те, що він повинен покладатися на досягнення, отримані в результаті реформ, проведених у відповідності до вимог Ради Європи та міжнародних стандартів.

Особливу увагу слід приділити вимогам Конвенціі про захист прав людини та основоположних свобод. У цьому відношенні в середу, 25 вересня, Комітет міністрів висловив свою чітку позицію.

У своєму рішенні про виконання рішень Європейського суду з прав людини, що стосуються незалежності та неупередженості судової влади та системи дисциплінарної практики та суддівської кар’єри в Україні (група справ Олександр Волков проти України), Комітет зазначив, що прийнятий у першому читанні Законопроект № 1008, зокрема, спрямований на внесення змін до системи дисциплінарної практики та кар’єри судді.  Він підкреслив, що «запропоновані зміни до законодавства повинні відповідати Конвенції та прецедентній практиці Суду, принципам незалежності судової влади, викладені у рішенні Олександра Волкова та відповідним рекомендаціями Ради Європи». Відповідно, «закликав владу повною мірою скористатися експертним досвідом Ради Європи у цьому питанні».

Я хотіла б рішуче повторити цей заклик і запропонувати допомогу Ради Європи у цьому контексті.

Ми залишаємось у повному розпорядженні української влади для будь-яких експертних порад, підтримки та аналізу, які можуть знадобитися у зв’язку із законопроектом № 1008 та, загалом, з підготовкою та впровадженням нового законодавства чи інших заходів, що впливають на незалежність та функціонування судових органів та органів прокуратури.

Я з нетерпінням чекаю на продовження тісної співпраці.

Щиро Ваша,
Генеральний секретар Ради Європи
Марія Пейчинович-Бурич

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
600
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА