Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
18.02.2021
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

САМОГУБСТВО У СІЗО: ЗВ’ЯЗОК НЕДОЛІКІВ У НАГЛЯДІ ТА СМЕРТІ ОСОБИ – рішення ЄСПЛ у справі «Лаптев проти Росії» (заява № 36480/13)

Загибель особи, що утримується в СІЗО, завжди викликає багато запитань. Але влада завжди знайде логічні пояснення і тілесним ушкодженням на тілі жертви, і дивному зникненню охоронців під час самогубства підозрюваного. У Страсбурзі такі аргументи можуть не сприйняти.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Лаптев проти Росії» (заява № 36480/13) повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Поліцейського Сергія Лаптева заарештували за підозрою у зґвалтуванні та помістили в ізолятор тимчасового до камеру з агентом, який мав переконати підозрюваного зізнатися у злочині. Під час допитів Лаптев скаржився на тиск, який чинять на нього, в тому числі, на погрози зґвалтуванням іншими ув’язненими.

На наступний день охоронці знайшли підозрюваного мертвим. У протоколі розтину причиною було вказано механічну задуху.

У СІЗО провели внутрішнє розслідування та встановили, що в ніч інциденту охоронці тривалий час були відсутні, що становило порушення безпеки.

Розслідуванням, розпочатим відділенням Слідчого комітету, було встановлено, що смерть підозрюваного була самогубством, а виявлені під час розтину тілесні ушкодження – наслідок використання фізичної сили під час його арешту.

Брат загиблого Олег Лаптев оскаржив такі результати в суді, вказавши на різні нестиковки в офіційній версії слідства та критикуючи загальну низьку якість рішення.

Хоча суди стали на бік скаржника, повторне розслідування інциденту мало ті ж самі результати. Органи влади, хоча й визначали недоліки в нагляді за підозрюваним у СІЗО, твердження про тиск на нього повністю відкидали. Смерть настала внаслідок самогубства і не була пов’язана із виявленими недоліками. Оскарження цього рішення у судах успіху не мало.

Тоді О.Лаптев звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 2 (право на життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він скаржився на те, що держава не захистила життя брата, а також на те, що подальше розслідування його смерті не було ефективним.

Суд у Страсбурзі констатував порушення конвенційних гарантій та присудив 23 тис. євро компенсації моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Лаптев проти Росії» (№ 36480/13), у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
192
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА