Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
12.09.2019
АВТОР: Судова влада України

Самовільне відключення квартири у багатоквартирному будинку від централізованого опалення не звільняє від оплати послуг

Міський суд, із яким погодився суд апеляційної інстанції, задовольнив позов комунального підприємства про стягнення із власника квартири заборгованості за теплову енергію.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду касаційну скаргу відповідача залишив без задоволення з огляду на таке.

Відповідач є власником квартири у п’ятиповерховому будинку, підключеної до системи централізованого опалення. Він заборгував за теплову енергію.

З 2008 року у квартирі немає батарей, однак дозволу на відключення від мережі централізованого опалення в органі місцевого самоврядування відповідач не отримав. Рішеннями міського суду від 5 березня 2014 року та 2 жовтня 2014 року із відповідача стягнуто заборгованість за теплову енергію. Ці рішення суду виконані у повному обсязі.

Відповідно до частин 1–3 ст. 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Згідно з п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Зміни, передбачені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року № 169 «Про затвердження Змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005 № 4» унеможливили відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише щодо всього будинку.

Суди встановили, що з 2008 року у квартирі відповідача відсутні батареї, однак це не є доказом відключення його квартири від мережі централізованого теплопостачання в установленому порядку та доказом ненадання йому послуг з постачання тепла.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про теплопостачання» місцева (розподільча) теплова мережа – сукупність енергетичних установок, обладнання і трубопроводів, яка забезпечує транспортування теплоносія від джерела теплової енергії, центрального теплового пункту або магістральної теплової мережі до теплового вводу споживача.

Згідно з п. 22 зазначених Правил точками розподілу у багатоквартирному будинку, в яких здійснюється передача послуги централізованого опалення від виконавця споживачеві, є відгалуження від стояків у межах квартири.

Підведення централізованого опалення до стояка в межах квартири свідчить про виконання послуг позивачем. Таким чином, комунальне підприємство виконало свої зобов’язання щодо надання послуг з  централізованого опалення, а відповідач, незалежно від споживання цієї послуги або відмови від її споживання, зобов’язаний оплатити надані послуги.

Звертаємо увагу:

Подана деякими ЗМІ інформація, що «українці повинні сплачувати за опалення, навіть якщо в їхніх квартирах немає батарей» тощо, є некоректною і не відповідає фактичним обставинам справи та нормам застосованого судами права. Це судове рішення стосується виключно квартир у багатоквартирних будинках, під’єднаних до централізованого опалення.

Зміни, які унеможливлюють відключення від мереж централізованого опалення окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише щодо всього будинку, було внесено наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року № 169, який був чинним на момент виникнення спірних відносин, а також є чинним сьогодні.

Така правова позиція суду не є новою, із цього питання існує стала і незмінна судова практика, у тому числі Верховного Суду України, від якої Велика Палата Верховного Суду не відступала.

Із постановою Верховного Суду від 19 серпня 2019 року у справі № 226/1437/16-ц (провадження № 61-29708св18) можна ознайомитися за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/83721649.

Джерело: Судова влада України
1485
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА