Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
23.02.2021
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

СТРОКИ ПОЗОВНОЇ ДАВНОСТІ БУВАЮТЬ НЕСПРАВЕДЛИВИМИ – рішення ЄСПЛ у справі «Вермеерш проти Бельгії» (заява № 49652/10)

Фермер, який не розібрався у положеннях процесуального законодавства в частині початку строків позовної давності втратив можливість відшкодувати шкоду, завдану рішенням держави. За захистом своїх прав він звернувся до Європейського суду з прав людини.

У Страсбурзі визначали справедливість положень національного законодавства та застосування їх на практиці у справі «Вермеерш проти Бельгії» (заява № 49652/10), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

В 1991 році Франк Вермеерш подав заяву для отримання дозволу на розширення своєї свинарської ферми. Ця заява була задоволена частково у 1996 році. Але фермер оскаржив це рішення до суду, який задовольнив його позов лише в 2004 році.

В 2005 році чоловік подав позов про відшкодування збитків проти держави, вимагаючи загалом 368,5 тис. євро. Суди відхилили такі вимоги, оскільки відповідно до положень Цивільного кодексу минули строки давності. Так, перший позов про визнання рішення недійсним не переривав плин строків, а відповідно до встановленого прецедентного права необхідності чекати розгляду позову про визнання рішення недійсним до того, як подати позов про відшкодування збитків потреби не було.

Строк позовної давності для відшкодування збитків розпочався у січні 1996 року (коли набрало чинності рішення про часткове задоволення заяви), а позов про відшкодування збитків був поданий у січні 2005 року.

Тоді Ф.Вермеерш звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він стверджував, що застосовні норми щодо встановленого законодавством строку позовної давності для позовів проти держави були незрозумілими та непередбачуваними. Він також скаржився на те, що Касаційний суд був надмірно формалістичним під час вирішення питання прийнятності його додаткових клопотань.

Суд у Страсбурзі констатував порушення статті 6§1 Конвенції та присудив 10 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Вермеерш проти Бельгії» (заява № 49652/10), у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
389
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА