Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
19.04.2019
АВТОР: legalhub.online

СУД НАД СВИНЕЮ, УЛЬТИМАТУМ ДЛЯ ХРУЩІВ ТА ШТРАФ ЗА ТЕОРІЮ ДАРВІНА, – ДИВАЦТВА ФЕМІДИ

Пам’ятаєте історію Стелли Лібек, яка у 1992 році вилила на себе каву в одному з ресторанів Макдональдс, після чого подала на ресторан до суду і  відсудила у компанії 640 тисяч доларів?

Ситуація стала відомою всьому світові і згодом навіть з’явилася Премія Стелли (The TRUE Stella Awards) – антипремія, що присуджувалася у 2002-2007 роках за найбезглуздіший судовий позов у США.

Читаючи матеріали Єдиного державного реєстру судових рішень, інколи здається, що абсурдні рішення – це така собі родзинка судової практики, яка не дає правникам загрузнути в нудних юридичних буднях 🙂 І наступна підбірка лише доводить, що дивацтва у Феміди були в усі часи:

Бронзовий зловмисник

Обвинувачений: статуя атлета Феаген
Місце: острів Фасос, Стародавня Греція
Дата: V століття до н.е.

Це був рядовий випадок: до суду доставили бронзову статую, визнали її винною у вбивстві і засудили до втоплення. За давньогрецькими законами неживі предмети, які заподіяли шкоду здоров’ю без доведеного участі людини, притягувалися до відповідальності. Феаген був атлетом, який здобув більше 1400 перемог, за що співвітчизники поставили йому пам’ятник ще за життя. Але у відомих людей завжди є недоброзичливці. Переможений суперник атлета після його смерті приходив до статуї ночами і бив її батогом. Статуя зрушувалася з постаменту сантиметр за сантиметром. І одного разу впала на заздрісника, на смерть задавив його. На наступний рік після страти статуї настав неврожай, почалися епідемії. Громадяни звернулися до віщунки-піфії, яка наказала їм повернути всіх вигнанців. Мор тривав. “Забули великого Феаген”, – сказала Піфія. Скульптуру витягли з моря, влаштували в її честь святкування, і біди скінчилися.

Обвинувачений мрець

Обвинувачений: мертвий папа Формоз
Місце: Рим, Папська область
Дата: 897 рік

Це судилище увійшло в історію як Трупний синод. На папському троні в Латеранському палаці в парадному одязі сидів напіврозкладений труп римського папи Формоза, який помер десятьма місяцями раніше. Прокурор ставив обвинуваченому одне питання за іншим. За покійного відповідав диякон, намагаючись відтворити голос покійного. Це був час, коли римські папи виявлялися ставлениками італійських кланів, що постійно ворогували між собою. Формоз, який помер у 896 році за нез’ясованих обставин, був папою п’ять років. Його наступник Боніфацій VI протримався пару тижнів. Наступний папа, Стефан VI, керував трохи більше року. Саме він під тиском покровителів зажадав ексгумувати труп Формоза і передати його суду. Метою було визнати недійсними папство покійного і всі рішення, прийняті за його правління. Підсудного визнали винним. Трупу відрубали пальці, якими Формоз здійснював хресне знамення, зняли з нього одяг, проволокли мерця вулицями і закопали у могилі для невідомих чужинців.

Справжнє звірство 

Обвинувачений: свиня
Місце: Фалез, Франція
Дата: 1386 рік

За звинуваченням у жорстокому вбивстві тримісячної дитини, що обурило жителів нормандського міста Фалеза, перед судом постала свиня. Процес тривав дев’ять днів. Весь цей час тварина сиділа в тюрмі, у неї навіть був адвокат. За вироком суду свиню-злочинницю у людському одязі протягли по вулицях до ешафоту. Там кат розрізав звіра і зрізав м’ясо з його стегон, після чого, надівши на свиню маску у вигляді людського обличчя, підвісив тварину за задні ноги до спеціальної шибениці. Останки спалили у багатті. Причому віконт Фалеза розпорядився зібрати на перегляд страти селян не просто з сім’ями, а й зі свинями, останнім у приклад.

У Середньовіччі вважалося, що тварини несуть моральну відповідальність за свої вчинки, тому в разі чого можуть і повинні відповідати перед судом. Збереглися відомості приблизно про 60 таких процесів у Французькому королівстві з 1266 по 1586 рік.

Якщо ти комаха – це не звільняє тебе від відповідальності

Обвинувачені: хрущі
Місце: Лозанна, Швейцарія
Дата: 1478 рік

Того року посіви і посадки зазнали жахливого нападу хрущів. Єпископ Бенедикт Монферратський поставив ультиматум, в якому закликав комах припинити шкідництво, і наказав Бернському пастору Бернхарду Шміду донести до жуків зміст документа. Шмід вийшов на церковне подвір’я і зачитав: “О нерозумні, недосконалі створіння! Іменем милостивого Господа нашого і єпископа Лозанни, в ім’я Святої Трійці, Спасителя нашого Ісуса Христа і святої церкви наказую всім і кожному з вас протягом шести днів покинути всі місця, де росте їжа для людей і худоби”. У разі відмови комахам пропонувалося в призначений час з’явитися на єпископський суд.

Такі суди над комахами, слимаками, мишами не були рідкістю в Середньовіччі.

Вони там всі протестанти 

Обвинувачені: жителі Нідерландів
Місце: Рим, Папська область
Дата: 1568 рік

У Конгрегації Римської інквізиції судові розгляди по справах про єресі були звичайною справою. Однак цього разу судили цілу країну. Не всі жителі Нідерландів були протестантами, тобто єретиками з точки зору католицької церкви, але інквізицію це не зупинило. На страту засудили відразу все населення, близько трьох мільйонів чоловік, за деякими спеціально обумовленими винятками.

Нідерланди тоді належали Іспанії, і її король Філіп II затвердив судове рішення, наказавши приступити до екзекуції. Але в тому ж році голландці якраз почали війну за незалежність, тому монаршим представникам довелося побоюватися за власне життя. Надалі інквізиція вважала за краще “забути” про вирок.

Перевертень без погон 

Обвинувачений: заможний селянин Петер Штумп
Місце: Бедбург, Священна Римська імперія
Дата: 1589 рік

Селянин Петер Штумп потрапив під суд за звинуваченням у тому, що він перетворювався на вовка і в такому вигляді вбивав людей і худобу. Під тортурами Штумп зізнався, що продав душу дияволу і отримав від нього пояс, що дав здатність приймати вигляд цього звіра. Вжитими у XVI столітті методами дізнання встановили: за 25 років “вервольф” скоїв 16 вбивств (серед жертв був і його син) і кілька зґвалтувань. Місцеві жителі розповіли, що прочісували округу з собаками і майже вже загнали кровожерного вовка в пастку, як раптом на його місці опинився Штумп. За вироком суду Петера колесували і обезголовили, а труп спалили. Одночасно з “перевертнем” за звинуваченням у співучасті стратили його дочку. Невідомо, чи був Штумп серійним вбивцею або невинною жертвою забобонів, але суд над ним став найвідомішим процесом над вервольфом в Німеччині, хоча і далеко не єдиним.

Справа про табак

Обвинувачений: кріпак Яків Феоктистов
Місце: Белоозеро, Московське царство
Дата: 1680 рік

Співробітники правопорядку заарештували групу осіб у стані алкогольного сп’яніння, які під час затримання чинили опір. У одного із заарештованих виявили наркотичні речовини рослинного походження. Звичайна сучасна кримінальна практика, з тією лише різницею, що справа була у XVII столітті.

Фортечний Яків Феоктистов постав перед судом за звинуваченням у зберіганні забороненої речовини – тютюну. За законами Московського царства йому загрожувала смертна кара. Феоктистов провини не визнав навіть під тортурами, стверджуючи, що тютюн йому підкинули. І скаржився, в свою чергу, на “групу захоплення”: нібито під час затримання у заарештованих відібрали гроші і цінні речі. Головне звинувачення залишилося недоведеним, проте вирок Якову, як і його товаришам, був винесений за іншу шкідливу звичку: усіх засудили до побиття батогами, “щоб надалі не кортіло напиватися”.

Самосуд заради авторитету судової системи

Обвинувачений: мер Френсіс Еванс Корніш
Місце: Вінніпег, Канада
Дата: 1874 рік

Перший мер Вінніпега Френсіс Корніш, виконуючи обов’язки мирового судді, був змушений почати процес проти самого себе. Він звинувачувався в появі в громадському місці в нетверезому вигляді. Якщо вже мер “попався на гарячому”, зробити вигляд, що нічого не сталося, – означало б поставити під удар авторитет судової системи.

Але потім розпорядився внести в протокол заяву: “Френсіс Еванс Корніш! З огляду на, що в минулому ви поводилися шляхетно, штраф скасовується”.

Наука та релігія

Обвинувачений: шкільний учитель Джон Томас Скоупс
Місце: Дейтон, США
Дата: 1925 рік

На початку 1925 року в штаті Теннессі був прийнятий акт Батлера, що забороняв викладати в державних школах і університетах теорії, які заперечують біблійну версію походження людини. У тому ж році першою жертвою нового закону став Джон Скоупс – 24-річний учитель біології, який потрапив під суд за розповідь школярам про еволюційну теорію Чарльза Дарвіна.

За “мавпячим процесом”, як прозвали показовий суд, спостерігала вся країна. Засідання перетворювалися в театр абсурду. Адвокатам Скоупса доводилося пояснювати всім відоме і доводити очевидне. Одним з обвинувачів виступав відомий політик, який тричі балотувався у президенти США, – Вільям Дженнінгс Брайан, ідейний натхненник акту Батлера.

Скоупса визнали винним і засудили до штрафу в розмірі 100 доларів. Галас навколо процесу сприяв тому, що у 13 штатах розглядали аналогічні законопроекти, але прийняли тільки у двох. Сам акт Батлера скасували тільки у 1967 році.

* Публікацію підготовлено за матеріалами журналу “Навколо світу” (№ 1 за 2019 рік).

 

Джерело: legalhub.online
92
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА