Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
20.12.2018
АВТОР: Щербина Олександр

“Суд присяжних як запорука справедливого вирішення кримінальної справи. Або навіщо Україні суд присяжних?” – АДВОКАТ АО “BARRISTERS” ЩЕРБИНА ОЛЕКСАНДР

Суд присяжних як запорука справедливого вирішення кримінальної справи.

Або навіщо Україні суд присяжних?

 

Принцип правової держави базується в тому числі й на існування незалежного, незаангажованого, а саме головне, справедливого суду.

Розмови про внесення змін та прийняття нових законів, які введуть в дію суд присяжних в Українській системі правосуддя, гостро обговорюється не тільки у  адвокатській спільноті, але й серед парламентарів.

Так, згідно даних 2016 року, загалом на території України притягнуто до кримінальної відповідальності   86 744 особи з них виправдано 314 (що становить 0,36 % від загальної кількості), у 2017 році ситуація з виправдувальними дещо погіршилась та становила  0,29%. Виникає ряд запитань: невже інститут адвокатури у нас в державі не працює; чи навпаки, органи обвинувачення настільки дієві та професійні; а можливо все питання в судовій гілці влади? Адже усі учасники процесу є професійними правниками, закінчували однакові виші, окрім, звісно чинного Генерального прокурора.

Не секрет для осіб що мають відношення до діяльності пов’язаної із здійсненням представництва інтересів у суді, про не аби яке  перевантаження суддів, від чого й втому числі страждає якість винесених Вироків.

Так судді, особливо це стосується першої інстанції, зокрема при прийнятті рішень керуються власним переконаннями, що в свою чергу тягне за собою неповноту судового розгляду, не об’єктивність з’ясування всіх обставин кримінального провадження. Непоодинокими випадками є й те, що судді не хочуть розбиратись у мотиві вчинення злочину, мовляв, все зрозуміло й без того. Факт перевантаження судової гілки влади, а як наслідок небажання суддів глибоко вивчати та аналізувати покази свідків, матеріали кримінальної справи не завжди приводить до винесення справедливого Вироку.

Надання судді одноособово відправляти судочинство з врахуванням прийняття рішення на підставі внутрішнього (власного) переконання та суб’єктивної оцінки доказів, надає йому неабияку владу. А якщо припустити, що особа яка є обвинуваченою, в рамках кримінальної справи, відверто не симпатизує головуючому, або диспозиція статті інкримінованого злочину є аморальною по своїй суті саме для особи що здійснює правосуддя? У такому випадку й дослідження доказів сторони обвинувачення будуть мати  для обвинуваченого негативний наслідок, що в свою чергу порушить принцип справедливого судочинства.

Для порівняння, у США та Британії відсоток виправдувальних Вироків у 20-60 разів більший ніж в Україні, чому ж так? Невже дійсно, наша судова система не ефективна, чи можливо у нас підвищена кількість злочинців?

Що ж таке суд присяжних, в чому його користь, або навпаки?

Суд присяжних – це форма здійснення державної влади, зокрема судової, безпосередньо громадянами шляхом їх участі у відправленні правосуддя. Ціль даної форми судочинства є прийняття рішень безпосередньо громадянами на їх узгоджене суб’єктивне переконання.

Позиція американської системи правосуддя базується на принципі «підсудному право бути судимим судом рівних», -під словом рівні, правління США, має на увазі звичайних громадян, які надають обвинуваченому гарантію проти корумпованого прокурора та залежного й упередженого судді, у такому випадку саме суспільство визначає долю підсудного.

В нашій державі порядок участі, відбору суду присяжних передбачений Главою 30 КПК України та є по своїй суті надзвичайно умовною. Не дивлячись на формалізм участі присяжних під час здійснення правосуддя, 22 березня 2018 року у складі головуючого судді Гудкова С.В. Даценко В.М. присяжних: Сьомак В.І., Сагло О.М., Молотова О.М. було винесено виправдувальний Вирок за обвинуваченням особи у вчиненні кримінальних правопорушень  передбачених ч.3 ст. 15, п.п. 3,12 ч.2 ст. 115, ч.2 ст.146, ч.2 ст.189 КК України та виправдано особу за вчинення особливо тяжкого злочину та установлено провокацію працівників СБУ.

Шановні читачі, вирішувати Вам, чи довіряєте Ви  нашій судовій системі та чи готови ми до кардинальних змін, задля кращого майбутнього.

Джерело: BARRISTERS
816
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА