Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
13.06.2019
АВТОР: Судова влада України

​​Суди не можуть розглядати заяв про встановлення фактів належності осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, до інвалідів війни

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать, зокрема, інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Заявник у справі № 310/8703/17 отримав відмову в наданні статусу інваліда війни, оскільки не надав документів, які б підтверджували факт його залучення до формувань цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тому він звернувся до суду із заявою про встановлення факту залучення його до таких формувань в окремому провадженні.

Однак суди першої й апеляційної інстанцій зазначили, що вказаний факт не може бути встановлений у порядку окремого провадження у цивільному судочинстві, оскільки суди не можуть розглядати заяв про встановлення фактів належності до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до ветеранів чи інвалідів війни тощо.

Велика Палата Верховного Суду погодилася з цими висновками з огляду на те, що суд розглядає у порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов’язується з подальшим вирішенням спору про право (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 761/16799/15-ц).

Велика Палата ВС зазначила, що заявник звернувся до суду з метою отримання доказу, який би підтверджував правомірність його дій, спрямованих на отримання статусу інваліда війни. Тому правильним є висновок судів про те, що оскільки законодавство передбачає спеціальний порядок встановлення статусу інваліда війни, то в окремому провадженні не може бути встановлений юридичний факт залучення заявника до складу невоєнізованих формувань цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який фактично підтвердить належність заявника до інвалідів війни.

У випадку, якщо заінтересована особа отримала від заявника документи, які підтверджують факт його залучення до формувань цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, проте надала відмову, яку заявник, маючи документальні підтвердження зазначеного факту, вважає безпідставною, він може оскаржити такі дії заінтересованої особи до адміністративного суду, до повноважень якого належить, зокрема, перевірка законності й обґрунтованості відмови заінтересованої особи та оцінка наданих їй заявником документів як доказів його залучення до формувань цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Із повним текстом постанови ВП ВС від 27 березня 2019 року у справі № 310/8703/17 (провадження № 14-98цс19) можна ознайомитися за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/81574011.

Джерело: Судова влада України
1082
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА