Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
25.03.2020
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

СУМНІВИ У ЗДАТНОСТІ БАТЬКІВ ОПІКУВАТИСЯ СВОЇМИ ДІТЬМИ ВИЯВИЛИСЯ НЕ НА КОРИСТЬ ДЕРЖАВИ

Коли соціальні служби виявляють, що поведінка біологічних батьків з різних причин шкодить психічному здоров’ю їхніх дітей, держава може позбавити батьків прав, помістити їхніх дітей до спеціалізованої установи та вирішити питання про їхнє наступне усиновлення.

Але такі рішення можуть становити порушення конвенційних гарантій, уважає Європейський суд з прав людини. У Страсбурзі ухвалили рішення у справах «Ернехульт проти Норвегії» (заява № 14652/16) та «Педерсен та інші проти Норвегії» (заява № 39710/15), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Через занепокоєння служб у справах дітей щодо здатності Дена Мікаела Ернехульта та його дружини піклуватися про своїх дітей (виховували в ізоляції з незвичною увагою на хворобі), двох з них помістили в сімейний дитячий будинок, а одну дитину – у лікарню, оскільки патронажні вихователі вважали його особливі потреби занадто вимогливими.

Біологічні батьки подали позов. Суд вирішив, що дитина, поміщена до лікарні, почувалася нещасною, і її найкращих інтересах було повернення батькам. Але дві інші дитини мали залишитися під опікою через їх прихильність до сімейного дитячого будинку. Батькам при цьому було дозволено шість разів на рік контактувати з ними.

Посилаючись на статтю 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,  Ернехульт поскаржився до ЄСПЛ на рішення щодо опіки над його двома дітьми та наступну відмову повернути їх. Високі судді констатували порушення гарантій та присудили заявнику 25 тис. євро компенсації завданої моральної шкоди.

В іншій справі через наявність психічних захворювань в подружжя M.R. та Т.Педерсен, їхню щойно народжену дитину помістили в дитячий сімейний будинок. Пізніше служба соціального захисту дітей подала заяву до ради з питань соціального захисту населення округу для отримання рішення про опікунство. Заяву було задоволено. Біологічним батькам дали право на контакт – дві двогодинні зустрічі на рік.

Судове провадження, що ініціювало подружжя, не мало для них успіху. Зрештою верховний суд залишив в силі дозвіл на усиновлення та вирішив, що в найкращих інтересах дитини було перебування в безпечному середовищі дитячого будинку, врахувавши зв’язок з патронажними вихователями і відсутність зв’язків з біологічними батьками. Також суд залишив у силі право батьків на контакт із дитиною.

M.R. та Т.Педерсен звернулися до ЄСПЛ у зв’язку із порушенням права, гарантованого ст. 8 Конвенції. Вони скаржилися на рішення про позбавлення батьківських прав щодо їх сина, надання дозволу на його усиновлення та обмеження їх наступного контакту. Суд у Страсбурзі також встановив порушення прав та присудив виплатити подружжю спільно 35 тис. євро моральної шкоди.

З прес-релізом рішення ЄСПЛ у справах «Ернехульт проти Норвегії» (заява № 14652/16) та «Педерсен та інші проти Норвегії» (заява № 39710/15) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
328
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА