Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
08.07.2020
АВТОР: Леонід Лазебний

Відсутність міжнародного договору не є перешкодою для визнання і надання дозволу на виконання іноземного судового рішення

6 травня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду справі № 199/3311/18 задовольнив касаційну скаргу, нагадавши, що у ЦПК України визначено дві правові підстави (умови), за яких рішення іноземного суду визнається та виконується в Україні.

Громадянин Ізраїлю звернулася до суду з клопотанням про визнання та надання дозволу на примусове виконання на території України рішення іноземного суду, яким його визнано батьком дитини.

Суддя суду з сімейних справ Тель-Авівського округу 40 виніс постанову про затвердження угоди, за якою сторони погодили, що мати дитини має право проживати на території України або у будь-якій іншій країні, право на в’їзд до якої мають громадяни Ізраїлю, за умови, що таке право не суперечить ізраїльському законодавству. Також рішенням встановлено умови спілкування батька з дитиною та кількість днів відвідування матір’ю разом із дитиною місця проживання заявника.

Ухвалою районного суду клопотання задоволено.

Постановою апеляційного суду ухвалу районного суду скасовано, у задоволенні клопотання відмовлено. Суд вважав, що оскільки між Україною та державною Ізраїль не укладено міжнародного договору про взаємне надання правової допомоги, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, щодо визнання та примусового виконання рішень судів держави Ізраїль на території України, а тому у суду першої інстанції не було правових підстав для визнання та надання дозволу на примусове виконання на території України постанови суду з сімейних справ Тель-Авівського округу 40.

У касаційній скарзі заявник зазначив, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано норми ст. 462 ЦПК України, оскільки рішення іноземного суду визнаються та виконуються в Україні не тільки, якщо їх визнання та виконання передбачено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а й за принципом взаємності. У разі якщо визнання та виконання рішення іноземного суду залежить від принципу взаємності, вважається, що він існує, оскільки не доведено інше.

Задовольняючи касаційну скаргу, Верховний Суд зазначив, що у ч. 1 ст. 462 ЦПК України визначено дві правові підстави (умови), за яких рішення іноземного суду визнається та виконується в Україні: перша – наявність міжнародного договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України; друга – за принципом взаємності.

Відмовляючи у задоволенні клопотання про визнання та надання дозволу на примусове виконання на території України рішення іноземного суду, суд апеляційної інстанції правильно зазначив, що між Україною та державною Ізраїль не укладено міжнародного договору про взаємне надання правової допомоги, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, щодо визнання та примусового виконання рішень судів держави Ізраїль на території України, проте, враховуючи ч. 1 ст. 462 ЦПК України, відсутність міжнародного договору не може бути підставою для відмови у визнанні та виконанні іноземного судового рішення, оскільки у такому випадку застосовується принцип взаємності.

Для правильного застосування принципу взаємності як умови для визнання і виконання іноземного судового рішення є важливими положеннями ч. 2 ст. 462 ЦПК України: «У разі якщо визнання та виконання рішення іноземного суду залежить від принципу взаємності, вважається, що він існує, оскільки не доведено інше».

Повний текст рішення

Джерело: lexinform.com.ua
287
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА