Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
20.10.2020
АВТОР: Леонід Лазебний

Відсутність спору про право щодо вимог ініціюючого кредитора є обов’язковою умовою для відкриття провадження у справі про банкрутство

13 серпня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 910/4658/20 погодився з висновком апеляційного суду про передчасність відкриття провадження у справі про банкрутство.

До господарського суду першої інстанції надійшла заява ТОВ «СІА» та ТОВ «Сучасні ринкові інновації» про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Столичний».

Ухвалою Господарського суду, зокрема, відкрито провадження у справі про банкрутство, визнано грошові вимоги ТОВ «СІА» та ТОВ «Сучасні ринкові інновації» до боржника, введено процедуру розпорядження майном ТОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Столичний».

Постановою апеляційного суду зазначену ухвалу господарського суду скасовано, прийнято нове рішення, яким відмовлено у відкритті провадження про банкрутство.

Крім того, як встановлено судами у цій справі, у провадженні господарського суду перебуває справа № 910/8466/20 за позовом ТОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Столичний» до ТОВ «СІА» про визнання недійсними договорів про надання поворотної фінансової допомоги, укладених між ТОВ «СІА» та боржником, на підставі яких виникли та заявлені грошові вимоги ТОВ «СІА», а також справа № 910/3247/20 за позовом ТОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Столичний» до ТОВ «Сучасні ринкові інновації» про визнання недійсними договору позики та додаткових угод до нього.

У касаційній скарзі ТОВ «Сучасні ринкові інновації» вказувало, що у цьому випадку відсутній спір про право щодо заявлених вимог. Під час відкриття провадження ТОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Столичний» не подало відзиву у справі та жодного документа, в якому боржник заперечує проти наявності заборгованості перед ТОВ «Сучасні ринкові інновації» та ТОВ «СІА». Заперечення боржник подав лише в суд апеляційної інстанції та не обґрунтував неможливість їх подання до суду першої інстанції.

Верховний Суд зазначив, що за ч. 6 ст. 39 КУзПБ господарський суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження.

Відсутність спору про право в межах процедури банкрутства полягає у відсутності неоднозначності у вирішенні питань щодо сторін зобов’язання, суті (предмета) зобов’язання, підстави виникнення зобов’язання, суми зобов’язання та структури заборгованості, а також строку виконання зобов’язання тощо.

Методом встановлення таких фактів є дослідження господарським судом відзиву боржника, заслуховування пояснень представника боржника або дослідження Єдиного реєстру судових рішень, відомості з якого відкритими та загальнодоступними, щодо перебування на розгляді іншого суду позову боржника до ініціюючого кредитора із зазначених питань.

Можливість подати відзив на заяву про відкриття провадження у справі та викласти свої заперечення щодо вимог заявника (заявників) надана боржнику ст. 36 КУзПБ.

Щодо цього КГС ВС вказав, що заперечення боржника щодо вимог заявника у вигляді позову (предметом якого є оспорення боржником обставин, на яких ґрунтуються вимоги кредитора), який подано до суду до подання заяви кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство беззаперечно свідчить про наявність спору про право, у розумінні положень ч. 6 ст. 39 КУзПБ.

При цьому суд першої інстанції під час проведення підготовчого засідання не має можливості вирішувати такий спір про право, що пов’язано з особливостями позовного провадження (пред’явлення позову, можливість подання зустрічного позову, склад учасників справи у позовному провадженні, прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі), а також диспозитивністю господарського судочинства тощо.

Установлення відсутності спору про право щодо вимог ініціюючого кредитора є обов’язковою умовою для відкриття провадження у справі про банкрутство боржника.

Відповідно, спори, які розглядаються судом у господарських справах № 910/8466/20 та № 910/3247/20, безпосередньо впливають на вирішення питання щодо існування заборгованості боржника перед кредиторами, на підставі якої ТОВ «СІА» та ТОВ «Сучасні ринкові інновації» подали заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, що підтверджує спірність таких вимог і, як наслідок, є перешкодою для відкриття справи про банкрутство.

Повний текст рішення

Джерело: lexinform.com.ua
392
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА