Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
11.12.2018
АВТОР: Українське право

ВП ВС ВИСЛОВИЛАСЬ З ПРИВОДУ ОСКАРЖЕННЯ ВИКОНАВЧИХ ДІЙ ПРИ ВИКОНАННІ ВИКОНАВЧОГО ЛИСТА ЗА ЦИВІЛЬНИМ ПОЗОВОМ У КРИМІНАЛЬНІЙ СПРАВІ

Банк звернувся до суду зі скаргою на дії державного виконавця щодо повернення виконавчого документа, оскільки державним виконавцем не вжито всіх заходів щодо виконання рішення суду. Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про необхідність закриття провадження у справі, оскільки скарга на дії державного виконавця не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а заявнику слід звертатися до адміністративного суду.

Банк оскаржив такі судові рішення в касаційному порядку та справу було передано до Великої Палати Верховного Суду.

ВП ВС дійшла висновку про обґрунтованість касаційної скарги, та направила справу до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Суд касаційної інстанції зазначив, що цивільний позов банку було пред’явлено у кримінальному провадженні та задоволено вироком суду.

ВП зазначила, що підстави та порядок звернення й розгляду цивільного позову в кримінальному процесі передбачено статтею 128 КПК України, відповідно до якої форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, установленим до позовів, які пред’являються у порядку цивільного судочинства. Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв’язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми ЦПК України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.

ВС звернув увагу, що інститут цивільного позову у кримінальному провадженні є суміжним із позовним провадженням, врегульованим ЦПК України. А право на звернення зі скаргою та порядок її розгляду й постановлення ухвали пов’язані з наявністю судового рішення, ухваленого за правилами цивільного судочинства та його примусовим виконанням.

ВС дійшов висновку про помилковість позиції судів попередніх інстанцій щодо того, що спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки Банк оскаржує дії державного виконавця щодо виконання виконавчого документа, який був виданий на виконання задоволеного в межах кримінального провадження цивільного позову, а тому такий спір належить до юрисдикції суду, який видав виконавчий документ, та підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (постанова від 21.11.2018 у справі № 569/12295/16-ц).

Слід зазначити, що такий висновок викладений раніше Верховним Судом України у постановах від 07.06.2016 року, 22.02.2017, Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду у постанові від 12.09.2018 року та Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 28.03.2018.

Джерело: Українське право
601
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА