Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
21.04.2020
АВТОР: Судебно-юридическая газета

ВС роз’яснив, що слід вважати належним засобом доказування наявності нововиявлених обставин

Належним засобом доказування новоявлених обставин слід вважати процесуальне рішення за наслідками здійснення кримінального провадження.

За змістом п.1 ч.2 ст. 459 КПК нововиявленими обставинами, зокрема, визнається штучне створення або підроблення доказів, завідомо неправдиві показання свідка, на яких ґрунтується вирок. Належним засобом доказування цих обставин в якості нововиявлених, зважаючи на встановлення кримінальної відповідальності за зазначені діяння, слід вважати процесуальне рішення за наслідками здійснення кримінального провадження, яким би було встановлено відповідні факти.

На цьому наголошував Верховний Суд колегією суддів Касаційного кримінального суду у справі № 315/793/16-к.

Обставини справи

З матеріалів справи стає відомо, що у касаційній скарзі засуджений та його захисник просять скасувати рішення судів попередніх інстанцій за результатами розгляду заяви про  перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами і призначити новий розгляд у суді першої інстанції. В якості нововиявленої обставини посилається на розбіжності між покладеними судом в основу вироку показаннями лікаря стоматолога та висновками судово-медичної експертизи в частині стоматологічного статусу особи. На думку засудженого такі розбіжності свідчать про підроблення доказів та надання свідком завідомо неправдивих показань, що є підставою для скасування обвинувального вироку в порядку передбаченим главою 34 КПК.

Висновок Верховного Суду

Судді ВС підкреслюють, що процедура перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами за своєю правовою природою не є повторним розглядом справи по суті, повторною апеляцією чи касацією, вона не передбачає нового встановлення фактичних обставин кримінального провадження та усунення суперечностей у доказах. У цьому випадку суд лише перевіряє наявність передбачених у ч. 2 ст. 459 КПК обставин, на які учасники судового провадження посилаються як на нововиявлені, та надає оцінку тому, чи могли вказані обставини, що не були відомі суду на час розгляду справи, вплинути на правильність рішення суду, яке належить переглянути.

Колегія суддів зазначає, що згідно процедури перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами підставою його здійснення є одна з визначених у ч. 2 ст. 459 КПК обставин, що на час подання відповідної заяви підтверджена належними засобами доказування.

З огляду на те, що за завідомо неправдиве показання свідка, завідомо неправдивий висновок експерта у ст. 384 КК передбачено кримінальну відповідальність, тому належним засобом доказування існування викладених у заяві засудженого обставин слід вважати процесуальне рішення за наслідками здійснення кримінального провадження, яким би було встановлено відповідні факти.

Проте належного підтвердження доводів у частини підроблення висновку експерта та (або) надання свідком завідомо неправдивих показань засуджений не надав. Результатів здійснення кримінальних проваджень за вказаними фактами матеріали справи не містять.

Допитана в судовому засідання свідок підтвердила показання, які вона давала під час розгляду кримінального провадження по суті, за виключних обставин, які не пам’ятала внаслідок спливу тривалого строку з моменту вчинення злочину. Долученими до матеріалів провадження висновками експертизи та комісійної судово-медичної експертизи підтверджується лише наявність розбіжностей між показаннями свідка та висновками судово-медичної експертизи в частині стоматологічного статусу особи_3, проте не встановлено факту завідомої неправдивості цих доказів.

Як убачається з матеріалів справи, показання свідка та висновки судово-медичної експертизи були предметом безпосереднього судового дослідження, про наявність у них суперечностей суду було відомо на час розгляду справи, а тому в силу приписів ч. 2 ст. 459 КПК самі по собі такі розбіжності не можуть бути підставою для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами.

З огляду на це, суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що одне лише посилання, без підтвердження належними доказами, на підроблення висновку експерта та завідомо неправдиві показанні свідка не може бути підставою для скасування вироку за нововиявленими обставинами, оскільки не є достатнім для сумнівів у законності остаточного й обов’язкового до виконання судового рішення, а тому на підставі ст. 467 КПК залишив заяву засудженого без задоволення.

Джерело: Судебно-юридическая газета
538
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА