Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
17.07.2019
АВТОР: Українське право

ВС ВКАЗАВ, ЧИ МОЖЕ ТОВАРИСТВО ОСПОРИТИ НАЯВНІСТЬ У ДВС КОМПЕТЕНЦІЇ НА ВІДКРИТТЯ ВИКОНАВЧИХ ПРОВАДЖЕНЬ

Товариство звернулося до суду з позовом до відділу державної виконавчої служби (ДВС) про встановлення відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до обставин справи управлінням Державної служби України з безпеки на транспорті винесено постанови про накладення штрафів на позивача. А відділом ДВС відкрито виконавчі провадження з примусового виконання постанов про накладення штрафів на Товариство.

Позивач покликався на те, що жодним законом постановам територіальних органів Управління Державної служби України з безпеки на транспорті не надано статусу виконавчого документа, тому у відділу державної виконавчої служби немає повноважень на виконання таких постанов.

Суд першої інстанції погодився з позивачем та позов задовольнив, встановивши відсутність компетенції (повноважень) відділу державної виконавчої служби відкривати виконавчі провадження з виконання постанов Держаної служби України з безпеки на транспорті та всіх його управлінь щодо застосування адміністративно-господарських штрафів до Товариства.

Суд апеляційної інстанції постанову суду першої інстанції скасував, а у позові відмовив. Суд виходив з того, що позовна заява Товариства не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки спір щодо відсутності компетенції (повноважень) допускається виключно між суб`єктами владних повноважень.

З постановою апеляційного адміністративного суду погодився і Касаційний адміністративний суд Верховного Суду.

Суд касаційної інстанції зазначив, що компетенційні спори можуть виникати внаслідок різного тлумачення суб`єктами владних повноважень законодавства щодо їхньої компетенції на вирішення певних питань у сфері управління.

Компетенцію державного органу чи посадової особи становлять їхні повноваження, визначені законом. Внаслідок різного тлумачення законодавства компетенція суб`єктів владних повноважень може перетинатися, внаслідок чого виникає компетенційний спір.

А завданням суду у компетенційних спорах, з урахуванням загального завдання адміністративного судочинства є розв`язання законодавчої колізії, а також, усунення наслідків дублювання повноважень.

ВС зауважив, що позивачем у компетенційних спорах є суб`єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб`єкт владних повноважень, відповідач, своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або у випадку, коли прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.

А позовні вимоги Товариства не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки спір щодо відсутності компетенції (повноважень) допускається виключно між суб`єктами владних повноважень.

Поряд з цим, ВС зазначив, що Товариство має право звернутися до суду з позовом про оскарження постанов про відкриття виконавчих проваджень (постанова від 05.07.2019 у справі № 802/833/17-а).

Джерело: Українське право
464
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА